Візит університетської делегації ЧНУ імені Петра Могили до Університету Свонсі: екологічна складова від Олени Мітрясової


Питання екології, збереження довкілля, зміни клімату, технологій захисту довкілля, сталого розвитку тощо є надзвичайно важливими та актуальними для суспільства. У такому аспекті дійова міжнародна співпраця університетів є потужним підґрунтям для розвитку сумісних зелених ініціатив та реалізації екологічних проєктів.

Команда ЧНУ імені Петра Могили зацікавлена в розвитку дослідницьких екологічних програм, успішному збагаченні знань студентів та професорсько-викладацького складу університету. Саме з такою метою протягом 10 до 28 липня 2023 року тривав візит команди ЧНУ імені Петра Могили до Університету Свонсі (Свонсі, Велика Британія).

Однією з представниць делегації від ЧНУ імені Петра Могили була Олена Мітрясова – докторка педагогічних наук, професорка кафедри екології. Вона відвідала низку зустрічей за екологічним напрямком, про які вона детальніше поділилася в інтерв’ю.

– Ми знаємо, що Ви були представником української делегації до Університету Свонсі. Яка загальноуніверситетська мета візиту до Свонсі?

– Візит проходив у рамках програми «Twinning Ukraine» (саме слово «Twinning» походить від англійського слова «a twin” – “близнюк» і загалом використовується для опису рівноправного співробітництва), визначальною рисою якої є безпосередній обмін досвідом з метою розвитку і впровадження передових практик між партнерами-бенефіціарами. Нашим партнером-університетом по цій програмі є Університет Свонсі.

Свонсі – це невеличке містечко в Південному Уельсі, яке налічує приблизно 170 тисяч мешканців, проте сам Університет, який було засновано у 1920 році, є потужним і налічує близько 25 тисяч студентів. Основна мета візиту – це знайомство, презентація власних ініціатив, знаходження партнерських зв’язків між університетами-партнерами.

– Які вектори та напрямки були охоплені упродовж зустрічі?

– У складі делегації були представники різних напрямків. Загалом, делегацію очолювала кандидатка політичних наук, доцентка кафедри історії Аліна Іовчева. Вона разом з Маргаритою Лимар, кандидаткою політичних наук, старшою викладачкою кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови, опікувалась, як загальними питаннями університетської співпраці, так й гуманітарним напрямом роботи. Медичний напрямок представила в.о. директора навчально-наукового медичного інституту Ольга Яремчук. Питання екології, сталого розвитку, зелених ініціатив, переважно безпеки водних ресурсів тощо представляла я.

– Які завдання Ви ставили перед собою, як представниця екологічної складової цієї співпраці?

– Основне завдання, – це налагодження творчих зв’язків із дослідницькими групами, ученими, викладачами в галузі «Екологія та охорона навколишнього середовища». Британські колеги проявили значну зацікавленість у реалізації наших ініціатив з питань дослідження безпеки водних ресурсів, проблем водного менеджменту, екологічних проблем, пов’язаних з військовими діями. Існує ціла низка спільних практик у плані моніторингових досліджень водних об’єктів, на основі вивчення, фізико-хімічних показників, а особливо, біологічної складової. Окремим питанням обговорення стали прогнозні дослідження стану водних ресурсів, впливу різних чинників зарегульованості річок, зокрема дамб. Так, із зацікавленістю британські колеги обговорювали ситуацію в Україні, пов’язану з підривом дамби Каховської ГЕС.

Загалом моє завдання полягало в налагодженні творчих зв’язків співпраці з різних аспектів екології та охорони довкілля. Ми мали зустрічі із ученими, представниками університетського Центру водних досліджень. В університеті – це потужніша група, яка досліджує питання впливу змін клімату на водні об’єкти, проводить гідрохімічні моніторингові дослідження, вивчає умови життєдіяльності різних видів водної флори і фауни, досліджує використання різноманітних видів водоростей для удосконалення технологій очищення вод тощо.

Досягнуті певні домовленості у розвитку сумісних зелених ініціатив  через різні форми співпраці: проведенні гостьових відкритих лекцій, організації семінарів, круглих столів, академічних студентських обмінах, підвищення підвищенні кваліфікації викладачів, написання спільного проекту під егідою Програми British Council.

Отже, ми знайомились, презентувати наші можливості, вивчали досвід британських колег та домовитися про конкретні кроки та терміни подальшої співпраці.

Так, 22 березня 2024 р. відбудуться певні сумісні заходи до міжнародного дня водних ресурсів тощо.

Окремим перспективним напрямом є можливість академічних обмінів студентами на семестрове навчання за напрямом «Біологічні науки», адже між університетами підписано Меморандум про співпрацю.

– Чи залучалися студенти до Ваших зустрічей у Свонсі?

– У нас був щільний графік зустрічей із адміністративними колами, дослідницькими групами, окремими дослідниками. До того ж, візит проходив у період літніх канікул. Тому зустрічі проводилися саме з зазначеними вище представниками.

– Ви зазначили, що щодня у Вас був насичений графік і багато зустрічей. Чи можете детальніше про них розповісти?

– Під час візиту відбувались сумісні зустрічі всієї делегації, де відбувалось знайомство та презентація університету. На таких нарадах були присутні адміністративні кола, партнери. 19 липня 2023 р. відбувався дуже важливий семінар в плані презентацій Чорноморського національного університету імені Петра Могили з освітнього досвіду під час війни, де кожний представник делегації доповів про воєнні виклики щодо продовження навчання і дослідження наших студентів та учених. На початку семінару було продемонстровано фільм про життя університету під час війни, який створено медіа-центром під керівництвом першого проректору Юрія Котляра.

Нам вдалось стати учасником щорічної, дуже потужної, університетської освітянської конференції. Ключове питання конференції – це дослідження зворотного зв’язку зі студентами під час дистанційного навчання. У цьому плані Університет Свонсі має схожу з Moodle віртуально-навчальну платформу.

Окремим, дуже важливим питанням, особливо цінним для університетської освіти під час війни, було обговорення можливостей технічної допомоги з боку Університету Свонсі.

– Я думаю, що наше відновлення за рік після перших пошкоджень університету під час обстрілу є гарним показником для наших партнерів. Знаємо, що Ви були присутні на конвокації у Свонсі. Наскільки вона відрізняється від нашої?

– Представники делегації мали унікальну можливість стати майже учасником конвокації випускників Медичного інституту, а також Гуманітарних наук. Це неперевершене дійство, яке вражає урочистістю із збереженням  історичних традицій. Конвокація відбувалась в одному з сучасних великих холів міста, який розрахований приблизно на дві тисячі людей. Були присутні батьки, поважні гості з різних країн. У день конвокації, на самій сцені, дипломи випускникам не вручають. Кожний випускник проходить по сцені, де його поважно вітає один з керівників університету. Усе відбувається дуже велично і натхненно. У день конвокації у Національному набережному музеї, який знаходиться неподалік, продовжуються вітальні заходи, під час яких для усіх охочих громадян міста презентуються освітні програми, презентаційна продукція університету.

– Дякую Вам за змістовні відповіді і за те, що поділилися планами на подальшу співпрацю з Університетом Свонсі.

Представники делегації висловлюють ширу вдячність керівництву університетів, а також представникам Університету Свонсі за набутий цінний досвід і сподівається на дієву подальшу творчу співпрацю у різних аспектах університетського життя!