Через вторгнення російських військ на територію України громадяни країни продовжують виїжджати за кордон. Станом на кінець жовтня 2022 року понад 150 тисяч українців прибули до Іспанії як біженці або отримали статус тимчасового захисту, таким чином наразі Іспанія посідає 5 місце в топ країн Європи, які найбільше прийняли українських біженців.
У пошуку притулку в європейських країнах серед українців також з’являється потреба в працевлаштуванні.
Пропонуємо ознайомитися з нюансами та труднощами, з якими може зіткнутися громадянин України в процесі оформлення документів, необхідних для роботи, а також набуття статусу тимчасового захисту.
Працевлаштування переважно можливе для громадян, які мають документ про статус тимчасового захисту, оскільки набуття статусу біженця – це складна процедура, яка потребує часу, отже отримати доступ до ринку праці неможливо, поки заява перебуває на розгляді.
Якщо ви громадянин України та хочете в’їхати до Іспанії, вам не потрібна віза за наявності біометричного паспорта, але для працевлаштування вам необхідно оформити такі документи:
– документ про статус тимчасового захисту – це документ, що підтверджує ваше законне перебування на території Іспанії;
– ідентифікаційна карта іноземця (TIE) – документ, який служить для підтвердження вашого посвідки на проживання та дозволу на роботу в органах влади або приватних установах.
На перший погляд процедура отримання цих документів не складна, але, як показує практика, має своє підводне каміння. Для оформлення тимчасового захисту необхідно:
Другий пункт може спричинити складнощі, оскільки лише невеликий відсоток українців, які втекли від війни, має родичів в Іспанії і можливість задокументувати постійну адресу. Однак метою тимчасового захисту є надання негайного захисту, для чого було ухвалено рішення спростити цей процес та мінімізувати формальні процедури.
Таким чином, якщо громадянин України потребує житла, він не має потреби подавати запит про надання притулку окремо, як це було раніше. Після підтвердження вашого статусу, необхідно запросити зустріч в імміграційному офісі для подання заявки на картку ТІЕ, яка дає українцям можливість влаштуватися на роботу.
Як правило, окрім оформлення ідентифікаційної картки іноземця, в імміграційних центрах українські юристи надають консультацію з питань працевлаштування, страховки та медичного обслуговування, щоб спростити перебування у країні.
Навіть незважаючи на те, що останні місяці кількість українців, які прибули до Іспанії, зменшується, практично всі стикаються з однією перешкодою – бюрократія. Щоб оформити документи, необхідно записатися на так звану ситу – запит на зустріч із представниками спецслужби; сама зустріч може бути призначена через місяць, де ви вже подаєте запит на тимчасовий захист та зазначені вище документи, після чого залишається очікувати на результати розгляду вашого запиту. Але проходження саме цих «перешкод» надає громадянам України доступ до ринку праці на законних підставах.
Міграція, безумовно, є складним процесом як для людей, що рятуються від війни, так і для держав, які приймають біженців, проте європейські країни створюють умови, щоб забезпечити громадян України необхідними правами та можливостями.
Світлана Лозьбіна,
Студентка 448 групи ЧНУ імені Петра Могили