24 лютого 2022 року росія вторглась на територію України та почала знищувати наші міста, будівлі, забрала (і продовжує це робити) тисячі людських життів.
За даними ООН нашу Батьківщину покинуло близько 10,3 мільйонів осіб. Найбільшу кількість біженців прийняла Польща. Як подає Міністерство внутрішніх справ і адміністрації станом на 4 вересня польсько-український кордон перетнуло 5 мільйонів 676 тисяч українців, 75% з яких – дорослі громадяни України.
Ми звернули увагу увагу, чим займаються українці в Польщі та хочемо поділитись власними спостереженнями.
За чотири місяці перебування в Варшаві(столиці Польщі) ми зустріли багато людей різних національностей. Поляки дуже привітні, але бувають такі, що скаржаться на життя, тому що українці начебто «крадуть» їх робочі місця,а їм не вистачає вакантних посад. Таких мало, але все ж є. У більшості випадків нашим людям намагаються допомогти, багато магазинів створили полиці для допомоги біженцям, де кожен, хто цього потребує, може взяти продукти або речі першої необхідності.
У Варшаві дуже багато вивісок на підтримку України. Пропонують безкоштовне лікування, гарні робочі місця, виплати, пільги, тощо. Це все приємно, але серцем хочеться додому, до рідної неньки. Як кажуть: «в гостях добре, але вдома краще».
Чесно кажучи перебуваючи в Польщі я не стикалась з великою кількістю проблем. Дехто каже, що у них виникали складнощі з оформленням документів, декому було важно орієнтуватись, у когось не виходило знайти житло. Звичайно, спочатку не так просто як здається, але з часом можна впоратись.
Для комфорту бажано відразу оформити документи для офіційного перебування в цій країні, для початку треба номер PESEL. Це умовний відповідник ідентифікаційного коду в Україні. Також для проїзду варто придбати карку (купувати одноразові білети не вигідно), але якщо проживаєте в маленькому містечку, то скоріше за все транспорт буде безкоштовним.
Основна проблема в Польщі: у неділю та на великі свята майже жодні магазини не працюють, тому краще закупитись заздалегідь, щоб не витрачати в два рази більше коштів.
До речі, у Польщі, як і в більшості країнах Європи, погано розвинена банківська система, щоб надіслати гроші на іншу картку, треба чекати до двох робочих днів.
Цікаво, що мовного бар’єру майже нема: якщо добре володієте українською, вам буде легко зрозуміти польську, адже вони дуже схожі. Тож, якщо будете спілкуватись рідною мовою, співрозмовник зможе зрозуміти. Однак державні органи потребують знання польської на високому рівні, тому треба мати знайомих, які могли б вам допомогти написати заяву, якщо треба.
Велосипедистам в Польщі, а особливо у Варшаві, буде добре. Майже по всьому місту є велодоріжки, а оренда або придбання велосипеду не завдасть труднощів.
Розглядаючи та аналізуючи проблеми міграції біженців в Польщі дійшли висновку, що Польща безперечно допомагає багатьом українцям під час війни . Спочатку всім складно, але пристосуватись до польського життя та долучитися до його ритму набагато простіше, ніж здається. Звичайно, хочеться, щоб більшість біженців все ж повернулись до України після завершення війни, адже наша держава неймовірна та найкраща.
Олена Жовнич,
Студентка 448 групи ЧНУ імені Петра Могили