Новий сайт університету ×

Студенти ЧНУ імені Петра Могили на інформаційному фронті: Як повномасштабне вторгнення змінило джерела інформації для українських Інтернет-ЗМІ


24 лютого кардинально змінило політичну, духовну, політичну та, звичайно, соціальну сферу життя. Зрештою, війна перевернула наше життя: в Україні немає жодної людини, спосіб мислення та поведінка якої, «до 24.02» та «після 24.02» не зазнали змін.

З аналогічною ситуацією зіткнулися працівники ЗМІ та українська журналістика загалом. Один із ключових моментів, які яскраво стали помітними працівникам преси – це зміна джерел інформації.

Почнемо з того, що один із головних факторів, який «перевернув з ніг на голову» поняття традиційних джерел – це те, що ними стали соціальні мережі. Зокрема, це стосується Facebook та Telegram. Це те, що завжди заперечували й засуджували викладачі українських факультетів журналістики, проте причина таких змін проста: оперативність і доступ.

Вважаємо, не варто багато часу приділяти тому, щоб описувати перші дні війни. Жах, страх, паніка. У цьому стані перебував кожен, зокрема і керывники країни та області. Щоб українці та мешканці окремих регіонів максимально оперативно отримували актуальну та достовірну інформацію – чиновники перестали робити це через прес-секретарів та офіційні сайти.

Як приклад можна використати Telegram-канал Президента України Володимира Зеленського. Станом на 02 листопада 2022 на українського лідера підписано понад мільйон людей, а перше повідомлення опубліковане після оголошення путіним так званої «СВО», знято, найімовірніше, на фронтальну камеру мобільного телефону. До речі, воно набрало понад три мільйони переглядів.

Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім створив свій Telegram-канал вранці 24 лютого. Незважаючи на посаду, Кім розповідає про актуальну інформацію через короткі відеоролики, у яких, крім іншого, часто мотивує громадян. Завдяки цьому губернатор Миколаївщини став відомий на всю Україну.

Ідею про оперативність і доступ інформації також підтверджують слова мера Мелітополя Івана Федорова, який створив свій канал у Telegram 18 квітня, через місяць після повернення з російського полону:

«Цей телеграм-канал створено, щоб ви могли оперативно отримувати найактуальнішу офіційну інформацію», – сказано в першому записі міського голови Мелітополя.

Також слід зазначити джерела інформації, про які до війни ніхто не чув, а журналісти не використовували її для своїх новин загалом. Проте зараз навіть найвідоміше українське видання опублікує актуальне зведення Генштабу та інших прес-служб, такі як:

До списку, що рідко використовуються раніше, однак такі, що відзначилися під час війни, можна віднести прес-служби різних бригад і військових формувань, які беруть безпосередню участь у військових діях. Серед них можна виділити 36-у окрему бригаду морської піхоти імені контр-адмірала Михайла Білінського, яка базується в Миколаєві та відома на всю Україну завдяки героїчному спротиву в місті Маріуполь, Донецької області.

У зв’язку з тим, що російська армія завдає ударів по критичній інфрастукрутрі країни, зараз особлива увага приділяється прес-службам «Укренерго», «Енергоатом», «Укртеплоенерго».

Також ЗМІ уважні до регіональних комунальних підприємств, таких як «Миколаївводоканал», публікації якого завжди будуть цікавими для мешканців, які 8 місяців живуть без питної води в крані.

Більш популярними джерелами інформації стали губернатори прифронтових областей. Серед них – Харківська, Донецька, Луганська, Запорізька, Дніпропетровська, Херсонська та Миколаївська області. Інформацію, яку публікують офіційні представники цих областей, щодня можна побачити у всеукраїнських ЗМІ, також її виголошують ведучі національного телемарафону.

Менш популярними в Україні стали зарубіжні новини, джерелами яких є місцеві ЗМІ. Українців, точніше їхню значну частину, перестали цікавити (відповідно ЗМІ почали менше про це писати) такі теми як космос, винаходи, світські заходи, скандали, прогнози погоди та інше. У перший місяць війни основними джерелами інформації безумовно були:

  • Президент України Володимир Зеленський;
  • Генеральний штаб ЗСУ;
  • Міністерство Оброни України;
  • Міністерство внутрішніх справ України;
  • Голови ОВА, міських рад, заходи;
  • Державна прикордонна служба;
  • Національна поліція;
  • Офіс Генерального прокурора та Служба безпеки України;
  • Регіональні комунальні служби.

Крім того, важливо вказати, що абсолютним нонсесом було те, що війна в Україні змусила нас забути про «катастрофу», що супроводжує життя людей на всій планеті з 2020 року – Covid-19. Повідомлення МОЗ, ВООЗ, заяви інших відомих людей з цього приводу, новини про щеплення/вакцини перестали публікуватися. Деякі українські політики не втрималися і почали жартувати, що «Україна – перша країна, яка перемогла коронавірус».

Дар’я Рогалевич,

Студентка 448з групи ЧНУ імені Петра Могили