Згідно нашого дослідження ми звернули увагу на статтю з видання “Суспільне Новини” авторства Поліни Мірер, яка грунтовно та по кроково описує процес реєстрації пошкодженого майна і отримання компенсації (“Зруйновано через війну будинок — фотографуйте. Як збирати докази і куди звертатися, щоб отримати компенсацію”, Поліна Мірер, Суспільне Новини).
Згідно з прийнятою в березні постановою Кабінету Міністрів, компенсацію за зруйноване або пошкоджене через війну житло мають отримати власники, інвестори, члени кооперативів та спадкоємці. За даними аналітичного центру при Київській школі економіки, з початку конфлікту було зруйновано або пошкоджено 131,3 тисячі житлових будинків, а відновлення вимагатиме 75,3 млрд доларів.
Процес відшкодування вартості зруйнованого майна та джерела фінансування компенсації ще не є чіткими. Наразі у Верховній Раді розглядається законопроєкт, який має унормувати цей процес. Згідно зі законопроєктом, варіанти відшкодування можуть включати відремонтовання будинку, будівництво нового об’єкта або грошову компенсацію. Протягом першого читання законопроєкту до нього було внесено більше 700 поправок.
Юристи рекомендують ретельно фіксувати збитки, оскільки це допоможе збільшити шанси на отримання компенсації. Наголошується на важливості почати збирати докази та фіксувати збитки якомога швидше. Деякі рекомендації щодо збору доказів включають:
У разі потреби консультуйтесь з юристом або адвокатом, спеціалізованим у цій галузі, для отримання більш детальної інформації щодо збору доказів та подачі заяви на компенсацію. Вони зможуть надати конкретні поради, враховуючи вашу конкретну ситуацію та юридичні вимоги вашої країни.
За отриманою інформацією, для оформлення компенсації за пошкоджене майно у місті Кривий Ріг, громадяни України повинні подати інформаційне повідомлення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №380 від 26.03.2022. Повідомлення можна подати через офіційний сайт міської ради Кривого Рогу, доступний за посиланням.
У статті, опублікованій на офіційному сайті міської ради Кривого Рогу, наголошується на тому, що для подання інформаційного повідомлення можна скористатись Єдиним державним вебпорталом електронних послуг “Дія”, мобільним застосунком “Дія” або звернутися до адміністратора ЦНАП (Центру надання адміністративних послуг). Адміністратори Центру “Віза” вже прийняли повідомлення від мешканців Маріуполя, Охтирки, сіл та селищ Херсонської області.
При зверненні до адміністратора ЦНАП, необхідно мати наступну інформацію: прізвище, власне ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків особи, серію та номер паспорта, контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти та інші засоби зв’язку, якщо є), а також відомості про пошкоджене майно, включаючи тип об’єкта, реєстраційний номер нерухомого майна, загальну площу, адресу, відомості про кількість осіб, що проживали, та опис пошкодження.
Анастасія Федощенко,
студентка 448 групи