Бойові дії на території України стали причиною виїзду мільйонів працездатних громадян. По-перше, звісно, турбувало лише одне – як залишитись в іншій країні на законних підставах. Трохи здолавши страх і забуваючи безсонні ночі з численними повітряними тривогами, наші співвітчизники почали розуміти, що життя продовжується й треба рухатись вперед. Треба шукати себе.
Кожен робив свій вибір: хтось починав вчити мову й здобувати освіту, щоб інтегруватись у суспільство нової країни, хтось шукав можливість працевлаштуватись, а деякі бажали започаткувати власну справу. Але наскільки це можливо в іншій країні для іноземного громадянина? Розглянемо ситуацію на прикладі Болгарії.
У Болгарії, як і в нашій державі, здійснення підприємницької діяльності можливе у двох формах:
Види юридичних осіб у Болгарії не нові, дуже знайомі нам за нашим цивільним законодавством. Це акціонерне товариство, командитне товариство, товариство із обмеженою відповідальністю та ін. Як і в нашій країні там існують певні необхідні умови для створення юридичних осіб. Але вони знайомі нам, оскільки мають дуже багато схожих рис із нашими.
Розмір статутного капіталу, кількість засновників, межі відповідальності кожного із засновників – вимоги до суб’єктів підприємницької діяльності в Болгарії дуже схожі з аналогічними за українським національним законодавством.
Зареєструвати власний бізнес зовсім не важко. Процедура легка й швидка.
Першим кроком є подання заяви встановленого зразка до спеціального органу з питань реєстрації. Після перевірки зазначених відомостей дані про фірму або індивідуального підприємця вносяться до Торгового реєстру відповідно до округу, в залежності від того, де територіально буде здійснюватися підприємницька діяльність.
Дані про державну реєстрацію суб’єкту підприємницької діяльності мають бути опубліковані в засобах масової інформації. Цей момент можна вважати відправною точкою у створенні власного бізнесу – з цього моменту вважається, що державна реєстрація відбулась. Окрім того, після публікації у ЗМІ необхідно подати документи та стати на облік в податкових органах та органах Пенсійного Фонду.
Отже, як бачимо, процедура створення нового суб’єкту підприємницької діяльності майже нічим не відрізняється від нашої, вітчизняної. Вважаю, що це обумовлено прагненням України до інтеграції у Європейську спільноту, а, як наслідок, безумовно, необхідна адаптація та рецепція законодавства країн Європейського союзу до нашого національного з метою розширення економічного співробітництва у майбутньому.
Тепер розглянемо можливість започаткування власного бізнесу у Болгарії іноземними громадянами.
Законодавство Болгарії дозволяє реєструвати фірми та становитись індивідуальними підприємцями як власним громадянам, так й іноземцям.
Прийняв рішення започаткувати власну справу, перш за все особа має:
Банківська система Болгарії відновлюється, банки охоче здійснюють кредитування бізнесу. Валюта є стабільною.
Також у Болгарії є можливість придбання вже готового власного бізнесу. Такий правочин може мати багато підводних каменів, тому до такого рішення треба підходити зважено.
Існують випадки коли особа не бажає власноруч займатись реєстрацією фірми.
В такій ситуації необхідно звернутись за допомогою спеціальних осіб. Вони надають за визначену плату послуги із допомоги у реєстрації.
Отже, попри те, що Болгарія асоціюється у багатьох із курортами, умови для ведення бізнесу є дуже сприятливими, й в тому числі завдяки географічному розташуванню, а процедура державної реєстрації дуже проста.
Немає обмежень за ознакою громадянства.
Таким чином, можна зробити висновок, що наші співвітчизники, які виїхали із країни через військову агресію, абсолютно законно й просто мають змогу реалізувати себе в підприємницькій діяльності в Болгарії.
Віолетта Петрущак,
студентка 448 групи