Фахівцем у своїй справі можна стати не лише після завершення бакалаврату чи магістратури, а й протягом навчання в університеті. Так, 18 квітня 2025 року студентка третього курсу ЧНУ імені Петра Могили Ірина Олехнович узяла участь у практичному воркшопі «Факт vs Фейк» для місцевих журналістів, що пройшов на базі Українсько-данського молодіжного дому.
Що таке фактчекінг? Як не стати жертвою дезінформації й зберігати професійність? Як ефективно та якісно перевіряти інформацію? – Саме на ці запитання надали відповіді під час інтерактивного заходу, організованого в межах проєкту «Факт vs Фейк».
Спікерами під час події виступили журналістки місцевого видання «МикВісті» Аліса Мелік-Адамян, випускова редакторка і репортерка видання, що спеціалізується на висвітленні судових процесів про воєнні злочини, Аліна Квітко, репортерка, експертка з політики, реформ, фоторепортажів та інтерв’ю.
У невимушеній і дружній атмосфері учасники дізналися детальніше про те, що таке фейки, як їх розпізнати та чому ми так часто віримо інформації, що може виявитися неправдивою.
Практична частина воркшопу проходила в ігровому форматі та надала змогу кожному присутньому шанс не лише відчути себе фактчекером й редактором медіа, що стикнулися з новинами зі сумнівних джерел, але і побути у ролі справжнього пропагандиста, вигадавши фейк, який би мав «залетіти» у соцмережах.
Також Аліса Мелік-Адамян поділилася основними інструментами, платформами та сайтами для перевірки правдивості певної інформації, зображення чи відео.
Поговорили й про наболіле: як редакції правильно реагувати на ситуації, коли журналіст випадково поширив фейк чи місінформацію. Учасники разом з організаторами також порефлексували над темою впливу штучного інтелекту на сучасний інформаційний простір і діяльність медіа.
«У час повномасштабної війни журналісти працюють під шаленим тиском – як інформаційним, так і емоційним. Тому дуже важливо мати інструменти, які допомагають розрізняти правду і фейк, не потрапляти в пастки дезінформації та залишатися професіоналом. Ми проводимо цей воркшоп, щоб підтримати наших колег і нагадати: якісна журналістика починається з перевіреної інформації», – зазначила Анна Гакман, організаторка проєкту, випускниця ЧНУ імені Петра Могили за спеціальністю «Журналістика».
Проєкт «Факт vs Фейк: медіаосвіта для журналістів» реалізується за підтримки Європейського Союзу в межах програми House of Europe, а також у партнерстві з журналістським хабом Медіабаза Миколаїв, Інститутом Масової Інформації (ІМІ) та Ukrainian-Danish Youth House. Медіабаза в Миколаєві – це простір можливостей для професійного розвитку, як для вже досвідчених журналістів, так і студентів, які ще знайомляться з цим фахом.