На кафедрі управління земельними ресурсами відзначили Всесвітній день ґрунту


Щорічно 5 грудня відзначається Всесвітній день ґрунту (Word Soil Day). Це свято було запропоновано Міжнародним союзом ґрунтових наук (IUSS) у 2002 році і призначено у грудні 2013 року Генеральною Асамблеєю ООН.

Метою цього заходу є використання ВДГ як глобальної платформи для підвищення обізнаності широкого загалу про роль ґрунту в глобальних процесах переносу речовини і енергії та вирішення продовольчої проблеми.

Кафедра управління земельними факультету економічних наук ЧНУ імені Петра Могили ресурсами 6 грудня 2024 року провела круглий стіл, присвячений проблемам деградації ґрунтів в умовах військових дій, до якого були залучені провідні українські фахівці в галузі охорони ґрунтів, викладачі кафедри та студенти, як ЧНУ ім. П. Могили, так і інших навчальних закладів – Херсонського агро-економічного університету, Одеського аграрного університету, Національного університету біорізноманіття та природокористування, ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського» НААН України тощо.

Спікери, які виступали на круглому столі, визначили головні загрози для родючості ґрунтів, які принесла російська агресія. Це небезпека загрози забруднення ґрунтів важкими металами, вибуховими речовинами, нафтопродуктами, трансформаціями структурного та гранулометричного складу, знищення ґрунтового біорізноманіття. Окрім прямого впливу на ґрунти в результаті бойових дій, суттєво трансформується агроландшафт, знищуються лісосмуги, що приводить до зростання небезпеки ерозії (водної та вітрової). Фізична та механічна деградація проходить у результаті переміщення колісної та гусеничної військової техніки, безпосередньо рух військових підрозділів, будівництва наземних і під земних захисних споруд (траншей, окопів, бліндажів, сховищ снарядів та паливно-мастильних матеріалів), розривів снарядів, бомб, ракет.

Спікери також зазначали, що такі ґрунти підлягають реабілітації, яка пов’язана, в першу чергу. зі зміною характеру їх використання, посівом певних сільськогосподарських культур, які мають меліоративний вплив на ґрунт, внесенням збільшеної кількості добрив і меліорантів, виконання інших процедур по рекультивації. В екстремальних випадках можливе або тимчасове виведення земель з деградованими ґрунтами з активного використання, переведення їх з ріллі в пасовища або сіножаті, або виведення цих земель взагалі з сільськогосподарських угідь до земель запасу або в заповідні території («консервація» земель). Можливі також процедури по зняттю верхнього катастрофічно забрудненого шару ґрунту і поховання його в спеціальних гарно ізольованих від зовнішнього середовища місткостях.