Новий сайт університету ×

Меседжі та символи: що використовує рф на тимчасово окупованих територіях України?


Ще до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну інформаційний простір на тимчасово окупованих територіях піддавався значним змінам. Російська влада запровадила жорстку цензуру, обмежила доступ до українських медіа й активно поширює власну пропаганду.

У цій публікації ми розглянемо основні меседжі й символи, які поширюються на тимчасово окупованих територіях через медіа, телебачення, радіо й друковані видання.

Основні меседжі пропаганди:

  • Денацифікація/Демілітаризація: Російські пропагандисти позиціонують війну, як вимушений захід, який спрямований на захист Росії від агресії з боку НАТО.
  • Порятунок Донбасу: Пропагандисти просувають наратив, що вони захищають населення Донбасу від українського утиску.
  • Негативний образ: Зазвичай, у будь-яких російських джерелах українці зображуються як «нацисти», «фашисти» та «вбивці».
  • Українці не готові до переговорів: Влада РФ ширить меседж, що український уряд не хоче закінчувати війну, тому не погоджуються на «мирні переговори».
  • Антизахідна позиція: Російські пропагандисти звинувачують Захід у підтримці й озброєні «нацистського режиму», що призводить до більшої ескалації конфлікту.
  • України не існує: Пропагандисти давно поширюють наратив про те, що України як держави не існує, адже вона є частиною Росії.
  • Звільнення та возз’єднання народів: З боку Росії вторгнення позиціонується, як «звільнення етнічних росіян» на території України, а також «возз’єднання», як виправдання стосовно захоплення територій, адже війна ведеться за історичну справедливість.
  • Кинули: На ТОТ поширюються наративи стосовно того, що українській уряд кинув населення й вони їм більше не потрібні, тому Росія готова прийняти їх у свою «родину».

Це найпопулярніші наративи серед російських пропагандистів, які ширяться, як в Росії, так і на ТОТ України. Далі розглянемо символи, які використовує російська пропаганда:

  • «Z», «V», «O» – Літери використовуються, як символи підтримки війни в України та російської армії. Зокрема, використовують на військовому та цивільному транспорті, флешмобах, одязі та ін.
  • Георгіївська стрічка – Використовується для військових нагород, зокрема є символом підтримки війни, а також її пов’язують з «доблесним» минулим Росії.
  • Прапор СРСР – Використовують для вираження ностальгії за Радянським Союзом і його «могутністю», пов’язують війну в Україні з перемогою над нацизмом у Другій світовій війні.

Російська пропаганда на тимчасово окупованих територіях України використовує широкий спектр меседжів і символів, щоб виправдати війну та здобути підтримку населення.

Меседжі та символи, які використовує РФ, ґрунтуються на брехні та маніпуляціях. Російська пропаганда намагається спотворити реальність, щоб виправдати свою агресію проти України. Важливо критично ставитися до отриманої інформації, не піддаватися маніпуляціям й шукати альтернативні й перевірені джерела.

Дар’я Наймитенко,

студентка 448 групи ЧНУ імені Петра Могили