Новий сайт університету ×

Студенти-геодезисти завітали на вебінар із менеджером компанії Dron.ua Вадимом Кривогубом


Дистанційне вимірювання об’ємів, площ, довжин за допомогою дронів і безпілотників є перспективним методом геодезії. Із кожним днем у небі над Україною з’являється все більше безпілотних літальних апаратів та масштаби залучення дронів до проведення топографо-геодезичних, картографічних та землевпорядних робіт щороку збільшуються.

Завдяки можливості встановлення знімальної апаратури на дронах з’являється можливість отримання знімків надвисокої роздільної здатності, на основі яких в подальшому можуть створюватись високоточні цифрові моделі рельєфу. Актуальність цього питання без сумніву торкається компетентностей майбутніх фахівців спеціальністі 193 «Геодезія та землеустрій». До їхніх компетентностей належить застосування технологій збирання, оцінювання, інтерпреації та використання геопросторових даних, метаданих щодо об’єктів природного й техногенного походження, застосовування статистичних методів їхнього аналізу для розв’язання спеціалізованих задач у сфері геодезії та землеустрою.

 8 грудня 2021 року відбувся вебінар із Вадимом Кривогубом, який обіймає посаду менеджера проєктів ГІС відділу компанії Dron.ua. Здобувачі вищої освіти дізналися про ТОП-5 найпопулярніших моделей дронів на ринку України та особливості їх використання для топографо-геодезичної та картографічної діяльності, визначених завдань сільськогосподарського землекористування, складання рішень для добувної промисловості, використання у сфері телекомунікації, енергетики та нафтогазової промисловості.

Доповідач зосередив увагу на тому, що об’єднання можливостей літаків (а пізніше і космічних супутників Землі) і автоматизованої фототехніки дозволило істотно збільшити швидкість і підвищити продуктивність робіт по складанню карт і планів місцевості, особливо на великих площах і в важкодоступних для піших топографічних загонів районах.

Останніми роками, завдяки появі малогабаритних літальних апаратів і зростаючої їхньої доступності, вони стали набагато частіше застосовуватися організаціями, що надають різноманітні геодезичні послуги, зокрема:

  1. топографічна зйомка різних масштабів для потреб проектування;
  2. виміри для регулярного оновлення раніше виданих топографічних матеріалів;
  3. землевпорядна діяльність і контроль стану земельних площ;
  4. геодезичний моніторинг використання земель за типами землекористування (обсягів розробки корисних копалин, площ масивів сільськогосподарських угідь, водотоків, лісових насаджень);
  5. проведення кадастрового обліку нерухомості, контроль та супровід містобудівної діяльності;
  6. створення цифрових географічних моделей ділянок місцевості.

Проблематичним виявилось питання щодо встановлення правил використання безпілотників, а також сертифікації їх власників, адже безпілотне повітряне судно слід використовувати у відповідності до Авіаційних правил України «Правила використання повітряного простору України».

У підсумку слід визнати живу зацікавленість студентів. Отримана студентами інформація сприяє формуванню професійних компетентностей майбутніх фахівців та стане в нагоді у подальшій професійній діяльності.