План кар’єрного зростання здається чимось серйозним. На скільки років наперед потрібно його будувати і що робити, якщо ти ще не маєш досвіду роботи? Про це у кар’єрної консультантки Уляни Ходорівської і засновниці кар’єрного порталу Happy Monday Анни Мазур дізнавалися на Studway.
Анна Мазур, засновниця кар’єрного порталу Happy Monday:
«Кар’єрний план – це інструмент досягнення професійних цілей. Він допомагає зрозуміти і зафіксувати свою кар’єрну мету та визначити методи її досягнення. Наявність такого плану дає змогу довгостроково тримати фокус на власних цілях, своєчасно відстежувати прогрес і коригувати дії, коли це потрібно».
Кар’єрний план потрібний тому, хто готовий взяти на себе відповідальність за побудову і розвиток своєї кар’єри. Він має два важливих складники: кар’єрну мету (тобто чого саме ти хочеш досягти) і план дій (як ти цього досягнеш). Почни із цих двох питань. За бажанням план можна доповнити такими категоріями: бачення кар’єри на 5-10 років; аналіз власний сильних і слабких сторін; опис конкретних запланованих дій із чітким строком виконання; перелік ресурсів для розвитку.
«Будь-який план потрібен, щоб упровадити зміни. Якщо ти не хочеш нічого змінювати, план не потрібний. А от якщо відчуваєш, що час зробити крок уперед або в сторону – почни з кар’єрного плану».
Аби створити свій план кар’єрного розвитку, треба виокремити час на його формування. Для першої чернетки знадобиться 1,5-2 години концентрованої роботи. Через кілька днів варто повернутися до плану і перечитати його, внести зміни/доповнення. А потім треба починати діяти.
Уляна Ходорівська, кар’єрний консультант:
«План потрібно створювати тоді, коли ти знаєш свій рівень. Він діє, якщо ти чітко розумієш, куди хочеш рухатися і чим хочеш займатися. […] Ти не можеш одразу знати, ким ти хочеш бути, доки не спробуєш цю професію в дії. Буває, що людина з дитинства має схильність і талант до чогось. Тоді вона розуміє, чим буде займатися в майбутньому. Це чудово, але це скоріше виняток із правил».
Пані Уляна радить розробити два плани. Перший – мріяльний (мати його на все життя, наприклад на 80 років вперед). Запиши туди, чим би тобі хотілося займатися в майбутньому. Цей план потрібно періодично переглядати і не дорікати собі, якщо ти не досяг(-ла) конкретних цілей через певний проміжок часу. Плани пишуть не для того, щоб їх виконувати, а для того, щоб у тебе було уявлення про майбутнє і ти відстежував(-ла), як воно змінюється. А те, що твої цілі та бажання можуть змінюватися, – це нормально.
Другий план має бути більш структурованим. Запиши в ньому, чого хочеш досягти, через який час і за допомогою яких засобів. Якщо ти студент(-ка), твій план може складатися з того, що потрібно спробувати. Це буде кар’єрна стратегія проби. Для побудови такого плану я рекомендую техніку «agile». Вона є найгнучкішою, саме її використовують IT-фахівці для планування проєктів
Планування кар’єри за «agile» передбачає чітку постановку цілей і регулярну їх перевірку. Ця техніка складається з таких кроків.
Потрібно регулярно оцінювати свою професійну ситуацію, повертатися до плану мінімум раз на декілька місяців і серйозно переглядати раз на рік. Тут немає алгоритму. Час від часу запитуй себе: “Чи добре мені зараз? Чи задоволений(-а) я? Чого мені бракує? Як організувати собі те, чого бракує? Чи можна це зробити на моєму поточному робочому місці чи потрібно обов’язково його змінювати?”
Чому погано зовсім без стратегії? Бо тоді ти можеш займатися якось справою тільки тому, що тобі це гарно продали або тебе вмотивували інші люди. Тоді ти не дослухаєшся до своїх бажань і потреб.
Щоб побудувати стратегію, Уляна Ходорівська рекомендує:
Можна зробити декілька варіантів свого плану. Це дасть змогу бути гнучкішим(-ою). Треба ставити таку ціль, яку можна буде досягнути різними способами. Будь готовим(-ою) у будь-який момент пристосовуватися до зовнішніх умов. Адже світ змінюється, тому потрібно набувати нових професійних навичок.