25 березня 2021 року у приміщенні Вченої ради ЧНУ імені Петра Могили відбулась Міжнародна наукова дискусія «Українсько-польські відносини й розвиток наукового діалогу», до якої учасники мали змогу під’єднатися онлайн.
Організатором заходу виступив Українсько-Польський науково-дослідний інститут Чорноморського національного університету імені Петра Могили. Мета дискусії – задати науковий тон між вченими України та Польщі щодо актуальних питань спільної історії.
«З 2008 року Українсько-Польський науково-дослідний інститут проводить дуже активну діяльність у напрямку співпраці з нашими польськими колегами. Маємо зробити все для того, щоб цей діалог не лише існував, а й розвивався. Ми порушуємо в цьому діалозі найважливіші історичні проблеми – ті, стосовно яких сьогодні вчені не можуть дійти згоди, що відбивається і на взаємовідносинах між державами. Найголовніше для нас – мати хороший результат», – розповідає директорка Українсько-Польського науково-дослідного інституту Ольга Морозова.
На відкритті конференції вітальне слово виголосили ректор ЧНУ імені Петра Могили Леонід Клименко та проректор з наукової роботи Володимир Беглиця. До міжнародної наукової дискусії долучились вчені як з України, так і з Польщі.
Учасниками дискусії з української сторони стали не лише науковці ЧНУ імені Петра Могили, а й інших інститутів – Інституту української археографії та джерелознавства ім. Михайла Грушевського, Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка, Національного авіаційного університету та інших.
З польської сторони взяли участь вчені з Гуманістично-природничого університету імені Яна Длугоша, Ягеллонського університету, Університету ім. Адама Міцкевича в Познані, Державного архіву в Пйотркові-Трибунальському та інших. Також до дискусії в онлайн-форматі долучився представник Генерального консульства Польщі в Одесі.
Окрім цього на заході відбулась презентація книги директорки Українсько-Польського науково-дослідного інституту Ольги Морозової «Дослідження історії України першої половини ХХ ст. в сучасній польській історіографії: напрямки, концепції, дискусії» 2020-го року видання. Книга цікава дослідженням проблеми історії України в польській історіографії.
Пані Ольга пояснила, що такі видання та конференція загалом дозволить зрозуміти, на що звертати увагу під час діалогу вчених і до якого спільного погляду можна дійти.