Стереотипи про вищу освіту
Певний час отримання вищої освіти в Україні можна було назвати «безкоштовним», адже раніше було багато місць, які оплачувала держава, і для чималої кількості студентів визначальним був саме цей критерій. З часом ситуація змінилася і в Україні спочатку відбулося поступове скорочення місць держзамовлення, а з нововведеннями МОН – і регулювання мінімальної вартості контрактного навчання. Попри такі зміни існує чимало стереотипів, про які зараз поговоримо.
- Вища освіта – це перша сходинка кар’єрного зростання. Кажуть, що без вищої освіти нікуди. Насправді, це залежить від сфери, у якій ви плануєте працювати. Диплом – це не завжди показник належної кваліфікації. Але навчання покликане не лише дати наукові знання. Для роботодавця диплом про вищу освіту є показником вашої дисциплінованості, вміння працювати самостійно та в команді, досягати поставлених цілей. А такі якості необхідні будь-якому працівнику.
- Деякі спеціальності неможливо засвоїти в ЗВО. І так, і ні. Якщо ви прагнете стати менеджером з продажу, то вам, можливо, буде достатньо вмінь, які ви набули протягом життя: спостережливості, елементарних знань про людську психологію, вміння переконувати тощо. Але якщо у ваших планах крісло маркетолога – краще отримати освіту за фахом, яку пропонують вітчизняні заклади освіти.
- Досвід роботи цінується набагато вище диплома. Існує навіть такий жарт: «Нам потрібен випускник з 25-річним стажем». Звісно, роботодавці хочуть мати робітників зі свіжими знаннями, але й зі стажем роботи. Хоча чи так це насправді? Зазвичай мінімальний досвід роботи має бути від 1-2 років. І цього можна досягти, якщо піти працювати на останніх курсах навчання. Тоді одразу після закінчення університету ви отримаєте і диплом, і досвід. Також деякі компанії перед початком роботи пропонують для студентів чи випускників пройти стажування, де навчають усім необхідним навичкам.
- До вишу треба вступати одразу після закінчення школи, інакше потім буде пізно. Такий стереотип більше стосується старшого покоління, які постійно нагадують дитині, що після закінчення школи треба обрати майбутню спеціальність. І не завжди далекоглядні батьки цікавляться в дитини, а чого хоче вона сама. Яка професія їй до душі і чи потрібно для її опанування навчання у виші ?
Практика почекати, знайти себе і подумати про своє призначення популярна на Заході, і тільки починає приходити до вітчизняних родин. Взяти рік-два перерви, аби визначити свої пріоритети, якщо вагаєшся, – досить чудовий варіант.
З іншого боку вступати після закінчення школи зручно, адже знання програми ще свіжі і шанс пройти вступні іспити досить високий. Але багато хто, керуючись вказаним стереотипом, робить поспішний вибір професії та розчаровується. Тому не варто боятися перерви в кілька років між школою та університетом. Головне зайняти себе чимось дійсно корисним.
- Низька якість навчанні. Існує думка, що диплом не гарантує достатнього рівня кваліфікації, адже якість вищої освіти сьогодні низька. Зазвичай така думка поширена про навчання в приватних ЗВО, адже часто саме в них якість не відповідає заявленим стандартам. Про це говорить МОН, і вони уже впровадили низку заходів, направлених на скорочення кількості вишів в країні задля поліпшення якості навчання. Загалом, краще віддати перевагу інституту чи університету, якому не один десяток років.
- Вища освіта не гарантує хорошого працевлаштування. Можна отримати кілька вищих освіт, але так і не знайти високооплачувану роботу. Чому? Слід розуміти, що сама собою висока посада не з’явиться, для цього потрібно докласти зусилля. Тобто потрібно ставити перед собою цілі та досягати їх. А от саме вища освіта може стати інструментом для цього, і тільки вам вирішувати як використовувати отримані знання. Тому слід брати все у свої руки та опиратись на власні цілеспрямованість та працьовитість
Ставлення до вищої освіти поступово змінюється не лише на рівні сприйняття її різними поколіннями, а й на рівні цілої держави. Та хай там що, у більшості випадків, диплом про вищу освіту може виявитися все-таки «плюсом», який роботодавці розцінюють дуже позитивно. Це дозволить вам завжди бути на півкроку попереду інших претендентів.