«Хто володіє інформацією,той володіє світом»
Вінстон Черчілль
Інформаційно-бібліографічний відділ є одним із головних структурних підрозділів наукової бібліотеки ЧНУ ім. Петра Могили. Основне своє завдання вбачає в інформаційному забезпеченні та підтримці навчального процесу, просвітницькій діяльності, оперативній допомозі у забезпеченні інформаційних потреб професорсько-викладацького складу, аспірантів, студентів та співробітників університету. І хоч праця бібліографа зовні непримітна, проте вивчення кожної науки ґрунтується на надійному фундаменті бібліографії.
Основні напрями діяльності ІБВ відділу полягають:
– у довідково-бібліографічному обслуговуванні читачів;
– інформаційно-бібліографічному забезпеченні навчально-методичної, наукової діяльності університету;
– науково-бібліографічній, видавничій діяльності (а саме – створення бібліографічної продукції);
– визначенні УДК до наукових праць, статей викладачів, аспірантів, студентів;
– формуванні та веденні довідково-пошукового апарату наукової бібліотеки ЧНУ ім. Петра Могили;
– формуванні інформаційної культури користувачів ;
– консультаціях з оформлення бібліографічних списків літератури;
– зберіганні, систематизації і роботі з дисертаціями та авторефератами дисертацій, магістерськими та бакалаврськими роботами;
– бібліографічний супровід літератури видавництва ЧНУ ім. Петра Могили;
– закріплення іміджу сучасної бібліотеки інноваційного типу.
Одним з видів біблiографічного обслуговування є інформування користувачів бібліотеки. Основна мета інформування – активне доведення нової бібліографічної інформації до споживачів, розкриття інформаційних ресурсів бібліотеки. Студенти та викладачі завжди мають змогу ознайомитись з новими надходженнями бібліотеки. Традиційно проводяться огляди літератури різноманітної тематики. Систематично надаються всі види бібліографічних довідок від тематичних до фактографічних
Наукова бібліотека здійснює інформаційно-бібліографічне забезпечення навчально-методичної, наукової діяльності університету шляхом складання довідок про книгозабезпечення, списків літератури до курсів дисциплін.
Робота з укладання бібліографічних покажчиків займає одне з важливих місць в діяльності інформаційно-бібліографічного відділу нашої бібліотеки. Вони створюються за допомогою комп’ютерних технологій. В електронній версії покажчики розміщуються на сайті ЧНУ ім. Петра Могили: наука – наукова бібліотека – видавнича діяльність бібліотеки, або за посиланням.
Звертаємо вашу увагу на бібліографічні покажчики, які було створено за останні роки :
– «Науковий поступ університетської освіти : праці викладачів та професорів ЧДУ імені Петра Могили»(2015 р.), щорічно доповнені однойменні видання 2016, 2017, 2018 років видання про вагомий внесок в науку, творчі здобутки професорсько-викладацького складу, аспірантів, співробітників університету;
– «Докторські та кандидатські дисертації», часовий період яких охоплює 1975-2018 роки;
– «Переклад – міст між мовними світами», (2017 р.);
– «Викладачам та майбутнім фахівцям медичної галузі», (2018 р.);
– «Феномен шістдесятництва : українська література другої половини ХХ століття», (2018 р.);
– «Екологічна безпека та екологічне мислення», (2017 р.).
Наразі триває робота зі складання бібліографічного покажчика до 25-річчя заснування нашого університету.
Систематизація, зберігання та поширення навчальної і наукової літератури здійснюється співробітниками відділу за допомогою Інституційного репозитарію через надання вільного доступу у світовий науково-освітній простір. Інтелектуальні продукти викладачів, аспірантів нашого університету в PDF-форматі з 2013 по 2019 рр. включно, можна знайти за посиланням.
Щоб підняти на достатній рівень інформаційну культуру студентів, традиційно вже декілька років поспіль проводяться Дні інформації з широко розкритими переглядами літератури. Неодноразово проводились практичні заняття з основ роботи з довідково-пошуковим апаратом бібліотеки, методиці пошуку в ньому. І життя показало необхідність та ефективність таких занять. Працівники відділу в індивідуальному порядку на практичних прикладах показують студентам особливості роботи з каталогами. Навички роботи, які студенти здобувають на цих заняттях, допомагають їм зорієнтуватися в розмаїтті інформації. Неодноразово за замовленнями студентів та їхніх викладачів проходили майстер-класи практичного змісту щодо оформлення списків літератури за новими стандартами та ДСТУ, де розкривались особливості оформлення списків літератури та посилань до дипломних робіт і дисертацій.
Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки складають система каталогів і картотек бібліотеки. Зокрема, інформаційно-бібліографічний відділ веде та консультує такі картотеки:
– «Систематична картотека статей», в яку щорічно вливається приблизно 4500 нових карток із періодичних видань, наукових збірників. Картотека налічує всього 43689 карток;
– «Наукові праці викладачів та професорів ЧНУ ім. Петра Могили» . На сьогоднішній день нараховує 5466 карток робіт професорсько-викладацького складу університету;
– «Наукові праці студентів ЧНУ ім. Петра Могили. Всього – 2436 карток;
– «Картотека філологічних праць» , яка нараховує 2086 карток.
Протягом року визначаються близько 900 індексів УДК до наукових праць, публікацій для викладачів, аспірантів, студентів, причому, одна третина індексів припадає на електронний варіант, що зручно для наших користувачів. У 2018 році наукова бібліотека придбала нове еталонне видання таблиць Універсальної десяткової класифікації у 2-х книгах, яке доповнене приблизно 80 000 новими актуальними рубриками та поняттями, які значно полегшують роботу з визначення індексів. Співробітники відділу вважають справою честі відображення змісту роботи в чіткому й зрозумілому індексові УДК, який буде зрозумілим в інших країнах світу та наукових спільнотах. Робота над кожним індексом УДК – це зосередженість, зібраність, широке мислення, відповідальність і творча наснага. Коли індекс абсолютно цілковито відповідає описаній темі, відображає аспекти розгляду і спрощений за всіма правилами УДК – тоді можна вважати, що спрацьовано на всі 100%.
«Родзинкою» нашої бібліотеки є спеціалізований фонд дисертаційно-дипломних робіт інформаційно-бібліографічного відділу, де зберігаються оригінали дисертацій, автореферати та кваліфікаційні роботи здобувачів різних рівнів освіти. Тут задовольняють інформаційні потреби користувачів, а також ведеться обслуговування науковців, аспірантів, студентів університету.
Інституційний репозитарій кваліфікаційних бакалаврських та магістерських робіт, починаючи з 2019 року, знаходиться за посиланням.
Працівники інформаційно-бібліографічного відділу наукової бібліотеки ЧНУ ім. Петра Могили беруть участь конференціях, семінарах, вебінарах, які окреслюють актуальні бібліотечно-бібліографічні проблеми сьогодення та активно впроваджують у роботу своєї бібліотеки новітні досягнення; постійно вивчають інформаційні потреби користувачів бібліотеки, вдосконалюють форми роботи, спілкуються з колегами інших університетів, науковцями Книжкової палати України ім. І. Федорова, тому що є потреба безупинного навчання, а також повсякденно бути корисними для наших користувачів.
Тут працюють назавжди закохані у бібліографію люди, які вболівають за свою справу.