Загалом стипендіальний фонд України передбачає два види стипендій для студентів – соціальні (для соціально незахищених громадян, пільговиків) і академічні (за досягнення в навчанні).
Соціальна стипендія
Студентською (стипендіальною) реформою визначено, що близько 7% студентів можуть отримувати соціальну стипендію. Важливим критерієм є матеріальний стан сім’ї; сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також студенти (курсанти) ЗВО, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, мають гарантоване державою право на виплату соцстипендії (в тому числі, у разі отримання академічної стипендії).Також варто зазначити, що перелік студентів вишів, яким буде призначатися соціальна стипендія у 2019 році, було розширено Урядом України.
Якщо ж студент отримує соціальну стипендію та зайняв високу рейтингову позицію і має право на призначення академічної стипендії за особливі успіхи в навчанні (в межах встановленого ліміту стипендіатів), йому додатково виплачуються грошові кошти, які складають різницю між академічною і соціальною стипендією.
Академічні стипендії
Процедура розподілу академічних стипендій зазнала змін після запровадження рейтингу успішності студентів. Тепер стипендію отримують лише ті, хто займає високі місця в рейтингу вишу. Загалом 90% місця в рейтингу залежить від навчальної успішності, і лише 10% – від критеріїв, встановлених навчальними закладами (наприклад, наукова, спортивна або громадська діяльність). Таке співвідношення відсотків допомагає визначити успішніших студентів у разі отримання однакового середнього балу. Рейтинг успішності складається за результатами навчального семестру індивідуально для кожного курсу і кожної спеціальності. Проте до нього не враховують студентів, які набрали меншу кількість балів, ніж встановлена межа незадовільного навчання, а також ті, хто мають академзаборгованість.
Кількість стипендій, що буде розподілена між студентами, визначається до початку підбиття підсумків семестрового контролю. Цей показник встановлюється у відсотках від фактичної кількості студентів денної форми навчання, які навчаються за державним (регіональним) замовленням за станом на перше число місяця, наступного за датою закінчення сесії.
Підвищена академічна стипендія
Приблизно 40% студентів денної форми на кожному факультеті, які навчаються на бюджеті, отримують академічну стипендію. З них підвищена академстипендія призначається тільки 3% студентів, які показали найвищі результати за сесію. У свою чергу МОН пояснило, що навчальні заклади самі можуть встановлювати правила виплат підвищених стипендій, спираючись на постанову Кабміну. Процедура повинна бути затверджена на засіданні вченої ради.
Розмір стипендій в Україні станом на 2019 рік, можна дізнатися на офіційному сайті МОН