Життя в моменті, монозадачність та усвідомленість: Що таке Slow living


Чому швидкий темп життя не завжди приносить користь, а іноді й шкодить людині? Прихильники руху slow living вважають: якщо ми почнемо сповільнюватися, наше життя стане якіснішим. Про slow living портал Studway розпитав у тренера з особистісного й організаційного розвитку, Роксолани Кравчук.

Філософія slow living означає жити збалансованим, наповненим сенсом життям. Коли люди поспішають, починають відчувати хаос, але за повільного життя ми можемо нарешті насолодитися ним. Термін slow розшифровується як абревіатура. S – sustainable, стійкий; L – local, локальний; O – organic, органічний; W – whole, цілий. Сповільнення – це вибір, який веде до щасливішого життя.

Пані Роксолана Кравчук розповіла, що цей напрямок з’явився як протест проти “швидкої їжі” (фаст-фуду) і на підтримку локальних кухонь, ще у 80-х роках минулого століття.  І необхідний він для того, щоб не пропустити важливе і сповна відчувати смак життя. Коли ми сповільнюємося, то стаємо більш уважними до себе та інших, можемо почути самих себе.

З виступу Карла Оноре «Про користь неспішності» на TEDx стає зрозуміло, що швидкість – це драйв і задоволення, з яким складно зав’язати; спосіб відсторонитися від глибоких, серйозних питань; а також швидкість нав’язана нам суспільством (якщо людині кажуть, що вона повільна, це сприймається як образа).

Для того аби сповільнитися потрібно позбутися внутрішньої метушливості. Це дорога зсередини назовні, не навпаки. Потрібно дисциплінувати себе та розвивай свій розум через вправи з майндфулнес (від англ. mindfulness усвідомленість – практика або медитація, яка допомагає звертати увагу на переживання та думки, які у людини з’являються в цей момент) і медитацію-споглядання. Життя так побудовано, що рух можливий після відновлення, день після ночі, сон після бадьорості, апетит після голоду і так далі. Не треба порушувати ці цикли.

Як опанувати slow living?

  1. Визнач свою ціль і що для тебе важливо

Для цього можеш скористатися японською технікою ікігай (з японської перекладається як «сенс життя»). Ікігай – це поєднання того, що ти любиш, з тим, що у тебе добре виходить, за що тобі платять і того, що потрібно світу.

  1. Відмовся від усього, що тобі не потрібно

Коли ти кажеш «ні», насправді ти відповідаєш «так» тим речам, що справді важливі. Коли ти оцінюєш якусь можливість, подумай про прості та найважливіші критерії щодо цього рішення. А потім дай їм оцінку від 0 до 100. Якщо бал буде нижчий від 90 відсотків, автоматично постав навпроти цієї справи «0» і просто відмовся від неї.

  1. Їж повільно

Роксолана Кравчук: «Коли наступного разу будеш їсти, зроби це по-іншому, ніж зазвичай. Уважно подивися на колір і форму їжі, понюхай, постав шматочок на язик і повільно прожуй, зафіксуй смак. І обов’язково роби це, не заглядаючи в смартфон.».

  1. Живи в моменті «тут і зараз»

Це значить концентруватися на тому, що ти робиш зараз. Тобто якщо ти чистиш зуби, просто чисть зуби. Не відволікайся на інші справи. Якщо ти їси, смакуй їжу і насолоджуйся нею.

  1. Насолоджуйся природою

Більшість свого часу ми проводимо в закритому приміщенні та рідко виходимо назовні. А коли йдемо вулицею, то, найімовірніше, розмовляючи з кимось по телефону або слухаючи музику в навушниках. Замість цього спробуй просто пройтися, подихати свіжим повітрям і насолодитися природою.

  1. Спробуй сісти на інформаційну дієту

Не потрібно бути постійно ввімкненим(-ою) в інформаційний простір. Спробуй відключити свій смартфон. Якщо ти працюєш за комп’ютером цілий день, роби перерви, коли ти зможеш фокусуватися на інших речах. Коли ми постійно на зв’язку з увімкненими ґаджетами, рівень стресу підвищується.

  1. Фокусуйся на людях, що поруч

Часто буває так, що ми зустрічаємося з друзями, колегами, рідними, але водночас подумки далеко від них. Ми розмовляємо з ними, але відволікаємося на свої ґаджети. Ми можемо слухати їх, а насправді думати про себе і те, що хочемо сказати самі.

  1. Не заповнюй вільний час справами

Якщо у тебе з’явився вільний час посеред робочого дня, не поспішай швидко заповнити його. Залиш свій вільний час вільним і подивися, що із цього вийде.

Дозволь своєму дню бути органічним, і ти залишишся задоволеним (-ою) в кінці.

  1. Забудь про багатозадачність

Multi-tasking – це один із найбільших міфів продуктивної роботи. Насправді твій мозок не може концентруватися на декількох речах водночас. Коли тебе відволікає нове завдання, зупинися, зроби глибокий вдих і повернися до того, що розпочав (-ла) раніше. Після того, як закінчиш одну справу, можеш переходити до наступної.

  1. Завжди дослухайся до себе

Роксолана Кравчук: «Маю дві поради для тебе. Перша: зупинися, видихни й усміхнися, просто зараз, не читаючи далі цю статтю. Вийшло? Тоді друга: завжди роби це, коли відчуєш, що твій темп дисонує з тим, що відбувається всередині тебе».

Книжки на тему slow living:

  • Карл Оноре «Без метушні. Як перестати поспішати і почати жити»
  • Джошуа Беккер «Коли менше – насправді більше»
  • Гемін Сунім «Усе побачиш, коли пригальмуєш. Правила виживання у метушливому світі»
  • Брук Макелрі «Усе найкраще просто. Повсякденні ідеї для більш спокійного та розміреного життя»
  • Fumio Sasaki «Goodbye, Things»

Відео:

  • Карл Оноре «Про користь неспішності»
  • Піко Аєр «Мистецтво спокою»
  • Алан Вотс «Якби гроші не мали цінності»
  • Роберт Волдінґер «Що потрібно для хорошого життя? Уроки найдовшого дослідження щастя»
  • Девід Стейнлд-Раст «Хочете бути щасливими? Будьте вдячними»
  • Енді Паддікомбе «10 хвилин зосередження»
  • Пауло Кардіні «Забудьте про багатозадачність. Спробуйте монозадачність»