Завідувач кафедри історії ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр презентує історичний матеріал «Український кристалічний щит і Європейська цивілізація».


Сьогодні ми поговоримо про Український кристалічний щит в історичному та геологічному смислі. Український кристалічний щит – брилове підняття кристалічного фундаменту Східноєвропейської платформи, що в межах України простягається вздовж середньої течії Дніпра смугою довжиною понад 1000 км і шириною близько 250 км. Це найдавніша докембрійська споруда, яка сформувалася понад 3,6 млрд років тому.

Найвідоміші щити на нашій планеті це Канадський, Український, Алданский, та Балтійський. На Українському щиті знайдені найбільші у світі запаси залізистих кварцитів. До того ж відомо що на Україні 27,8 млн га землі займають чорноземи, а це 8,7% від світових площ. Це геологія.

А як щодо історії? Територія України була заселена дуже давно і навколо неї, її існує багато міфів та легенд. За відомою історією нашої землі людей, що тут проживають, весь час намагаються знищити. Не випадково події всіх світових воєн відбувалися і відбуваються саме на території України. Але український національний дух постійно відроджується, навіть після спустошливих поразок і втрати державності.

Український кристалічний щит в історичному контексті був тим щитом, який захищав Європейську цивілізацію від східних орд і давав можливість їй відносно спокійно розвиватися.

Наведемо деякі приклади:

Печеніги. Перша згадка про конфлікт між Руссю та печенігами міститься у Никонівському літописі за 867 р. Згідно з ним київські князі Аскольд і Дір у цьому ж році, завдали першої поразки печенігам.

Остаточна ж перемога над печенігами відбулася під Києвом у 1036 р. за князя Ярослава Мудрого. Таким чином Русь протягом 170 років захищала Європу від печенігів.

Торки. У 1054 р. орда торків напала на Переяславщину, але була розбита військом переяславського князя Всеволода Ярославича, у 1060 р. – спільними силами князів Ізяслава, Всеволода, Святослава Ярославичів та Всеслава Брячиславича.

Половці. У 1061–1062 рр. половці хана Сокала атакували Переяславське князівство, розбили військо Всеволода Ярославича, пограбували Переяславщину й повернулися до степу.

Це був перший наїзд половців на Русь. 1129 р. Мстислав Великий розгромив половців загнав їх за Волгу та Яїк. Похід новгород-сіверського князя Ігоря в 1185 р. проти половців виявився невдалим.

Монголо-татари. Русь зазнала монгольської навали в 1237–1241 рр. після поразки на річці Калка у 1223 р. Протягом зими 1237–1238 років війська Монгольської імперії завоювали Рязанське та Володимиро-Суздальське князівства та всі північно-східні землі Київської Русі.

У 1239 р. монголи заволоділи Переяславом і Черніговом, а в грудні 1240 року, після облоги, штурмом захопили Київ і майже повністю зруйнували його Горішнє місто. Протягом наступного 1241 р. була завойована Галицька та Волинська землі.

Розорені українські землі були включені до складу Золотої Орди, врятувавши країни Європи від повного спустошення.

І в інших історичних реаліях Україна рятувала Європу. Згадаємо деякі факти

  • Хотинська битва 1621 р. 40 тис. українських козаків і 32 тис. воїнів Речі Посполитої на чолі з Петром Конашевичем-Сагайдачним розгромили 300 тис. турецьке військо, яке планувало завоювати Європу.
  • Українські повстанці у 19171921 рр. своїм героїзмом і самопожертвою зупинили експорт Світової революції більшовиків в Європу.

  • З 24 лютого 2022 р. Україна знову стала на захист всього цивілізованого світу від новітньої московської орди.

Таким чином, протягом 1155 років Український кристалічний щит виступає щитом для Європейської цивілізації, захищаючи її від знищення печенігами, торками, половцями, монголо-татарами, османами, більшовиками та московською ордою.

Тому Європа не має ніякого історичного права відмовити Україні в членстві в Європейському Союзі. А цивілізований світ повинен надати повітряний щит для захисту України.

Керівники держав повинні запам’ятати найважливішу історичну тезу: «Сучасна Європейська цивілізація існує лише тому, що її захищає Український кристалічний щит незламності народного духу». Слава Україні!