Завідувач кафедри історії ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр представляє нову історичну розвідку «День Нептуна»: від «Клеопатри» і «Титаніка» до «Москви»


Наразі ми поговоримо про події морської історії ХІХ – ХХІ століть, «День Нептуна» та необхідність його святкування саме 14 квітня.

Увечері 13 квітня 2022 року стало відомо про надзвичайну ситуацію на борту ракетного крейсера «Москва», що перебував у Чорному морі. Україна заявила, що обстріляла флагманський корабель росіян ракетами. Увечері 14 квітня корабель затонув.

Цю інформацію підтвердив голова Одеської військової адміністрації Максим Марченко: «Ракети «Нептун», що стоять на варті Чорного моря, завдали російському кораблю дуже серйозних пошкоджень». Радник голови офісу президента України Олексій Арестович також заявив про пожежу на крейсері, а вранці 14 квітня повідомив, що корабель затонув.

«Затоплення «Москви» – колосальна за значенням військова подія і найбільша поразка російського флоту з часів Другої світової війни та найбільший військовий корабель, потоплений у світі після 1945 року», – наголосив він.

Ракетний крейсер «Москва» – головний корабель проєкту 1164 «Атлант», що входив до складу 30-ї дивізії надводних кораблів Чорноморського флоту Росії. Побудований у 1976 році на суднобудівному заводі в місті Миколаїв, спущений на воду в 1979 році й спочатку отримав назву «Слава». На момент розвалу СРСР крейсер був на українському суднобудівному заводі в Миколаєві, але росія висловила зацікавленість в тому, щоб не залишити його Україні, а повернути собі. Загалом Україні було віддано певне озброєння крейсера, а в 1999 році росіяни вивели його в Севастополь.

Крейсер «Москва» став головним судном Чорноморського флоту Росії та брав активну участь у військових конфліктах в Грузії, Криму та Сирії. Він використовувався для ураження суден противника та підтримки десанту. Мав на борту артилерійське й зенітне озброєння, а також пускові установки для 16 крилатих ракет. У 2020 році крейсер завершив тривалий ремонт. Російське командування планувало, що корабель зможе прослужити до 2040 року, тому в ремонт крейсера вклали більше 360 млн доларів. Таким чином сумарна вартість потопленого російського крейсера склала більше мільярда доларів, а його екіпаж становив 510 осіб.

Але 14 квітня – це не лише знищення крейсера «Москва». У ніч з 14 на 15 квітня 1912 року (110 років тому) відбулася подія, яка сколихнула весь світ. Найбільше пасажирське судно світу «Титанік» під час першого рейсу зіткнулося з айсбергом в Атлантичному океані та затонуло. У цій катастрофі загинуло 1517 осіб. Навколо «Титаніка» точилося декілька конспірологічних теорій. Але найдивнішою є одна. У 1898 році вийшов у світ фантастичний роман американського письменника Моргана Робертсона «Марність», який описував подорож великого трансатлантичного судна «Титан», що зіштовхнувся з айсбергом і затонув за майже таких обставин саме в квітні місяці.

Але 14 квітня цьому не закінчується. У цей же день в 1864 році іспанський флот захопив острови Чінча поблизу узбережжя Перу, що стало початком Іспано-Південноамериканської війни.

І це ще не все. 14 квітня 1847 роцку британське судно «Клеопатра», яке перевозило каторжників із Мумбаї в Сінгапур, затонуло під час тропічного циклону, де загинуло більше 250 осіб.

Отже, можна вважати 14 квітня своєрідним «Днем Нептуна», але не як свято, яке проводиться під час пересічення екватору, а як криваву жертву богу морів.

Тому затоплення крейсера «Москва» саме 14 квітня – це не випадковий процес, а своєрідне продовження подій морської історії: 1847 року – «Клеопатра», 1864 року – острови Чінча, 1912 року – «Титанік» з жертвами для морського бога Нептуна.

Події російсько-української війни 2022 року показують, що давні боги (Чорнобог і Нептун) за нас.

Ми обов’язково переможемо.

Слава Україні.