Сьогодні наша увага прикута до ролі програних війн у створенні революційних ситуацій і розпадів Російської імперії та Радянського Союзу. Разом із тим, на нашу думку, методологічний прийом історичних аналогій буде дуже вдалим в контексті сучасності. Тому пропонуємо розглянути перелік епізодів із історії Російської імперії та СРСР: 1853-1856 роки – Кримська або Східна війна між Російською імперією і союзницькими військами Османської імперії, Великої Британії, Французької імперії та Сардинського Королівства за панування на Близькому Сході і Балканах. Війна закінчилася капітуляцією Росії та Паризьким миром 1856 року. Він позбавив Росію права мати військовий флот на Чорному морі, а також фортеці й прибережні арсенали. Російська імперія публічно відмовилася від претензій на Молдовське князівство, Валахію та південну Бессарабію. Наслідки: війна суттєво підірвала довіру народу до імператора й держави, виникла революційна ситуація. Аби врятувати становище Олександр II зважився на реформи, які були проведені в 60-70-их роках XIX ст. 1904-1905 роки – Російсько-японська війна між Російською та Японською імперіями за контроль над Маньчжурією й Кореєю, у якій Росія зазнала нищівної поразки. За результатами Портсмутської мирної конференції 1905 року острів Сахалін і всі прилеглі острови були передані Японській імперії. Наслідки: революція 1905-1907 років у Російській імперії. 1914-1918 рр. – Перша світова війна між двома коаліціями європейських держав Троїстим (Четверним) союзом й Антантою. У ній брало участь 38 країн, 74 млн. чоловік, із яких 10 млн. було вбито та 20 млн. покалічено. Росія прагнула приєднати до себе Східну Галичину, Буковину, Закарпаття та оволодіти чорноморськими протоками Босфором та Дарданеллами.
Війна призвела до розпаду Російської, Німецької, Австро-Угорської та Османської імперій і складання нової геополітичної ситуації в світі. Наслідки: Лютнева революція 1917 року, Жовтневий переворот 1917 року, національні революції. Російська імперія розпалася і як держава перестала існувати. На її теренах були створені нові держави: Польща, Фінляндія, Україна, Білорусія, Естонія, Латвія, Литва, Тува і Закавказзя. 1979-1989 рр. – Війна в Афганістані – військова інтервенція Радянського Союзу у суверенний Афганістан під приводом боротьби проти повстанських груп моджахедів, у якій брали участь урядові війська Афганістану і СРСР. Фактично Афганістан став однією з так званих гарячих точок Холодної війни, де в черговий раз у битві зіткнулися дві системи – комуністична і демократична. Виведення військ СРСР був спровокований наростаючими економічними негараздами в Радянському Союзі та зміною політичного курсу, причиною якого стала перебудова Михайла Горбачова.
Наслідки: 1991 рік – розпад Радянського Союзу привів до незалежності п’ятнадцяти республік СРСР і появи їх на світовій політичній арені як самостійних держав: Україна, Російська Федерація, Білорусь, Молдова, Литва, Латвія, Естонія, Вірменія, Азербайджан, Грузія, Казахстан, Таджикистан, Киргизія, Туркменія і Узбекистан.
Три автономії, які проголосили незалежність під час розпаду СРСР, її згодом втратили: Татарстан в 1994 році підписав договір, згідно з яким він входить до складу рф, Чеченська Республіка Ічкерія була приєднана до складу рф силовим шляхом у 1999-2000 роках, а Республіка Гагаузія мирно ввійшла в 1994 року до складу Молдови як автономне територіальне утворення. Розпад Радянського Союзу став завершенням не лише 69-літньої історії багатонаціональної комуністичної імперії, а й другим етапом розпаду поліетнічної Російської імперії.
Таким чином, в історії Російської імперії – СРСР слід виділити фактор програної війни, який призводить до створення революційної ситуації в країні і як наслідок – до її розпаду.
24 лютого 2022 року розпочалося російське вторгнення в Україну, яке продовжується до сьогодні. Перемога України в цій війні, виходячи з історичних аналогій, може призвести до революційної ситуації в Росії, а також до третього етапу її розпаду. Слава Україні!