Навесні 2022 року існуванню Заохочувальної премії імені Ірини Жиляєвої виповнюється 20 років. Така відзнака створена спільними зусиллями батьків Ірини Жиляєвої та адміністрації факультету філології ЧНУ імені Петра Могили.
Ірина Жиляєва – молода викладачка, яка понад 20 років тому працювала на кафедрі англійської філології нашого університету, навчаючи практичному аспекту іноземної (англійської) мови студентів перших курсів бакалаврату. Вона закінчила факультет романо-германської філології Одеського університету, працювала в Миколаївській спеціалізованій школі № 22. Однак плани на майбутнє обірвала передчасна та трагічна смерть.
Про Ірину Жиляєву її колишні студенти та колеги висловлюються тільки позитивно, згадуючи її як чарівну, молоду, вродливу та відкриту. Вона володіла набором виключно людських чеснот, була «живою», емоційною, радісною. Усі студенти з великим пориванням навчалися в неї через її хист, щирість та любов до своєї роботи та тих, із ким працювала.
Ірина мала великі плани на майбутнє: займатися наукою, саме складала кандидатські іспити, мала бажання писати кандидатську дисертацію…
Премія Ірини Жиляєвої існує на факультеті філології вже 20 років. Ідея її створення народилася одразу по смерті викладачки, таким чином це символічне продовження життя Ірини. Отримати Заохочувальну іменну винагороду можуть студенти лише кафедри англійської філології. Премія має на меті відзначити кращих із найкращих студентів. Основними критеріями відбору є сумлінне навчання, участь у громадській чи науковій діяльності, любов до своєї спеціалізації, а також володіння загальнолюдськими якостями, зокрема надійність, довіра, щирість, доброта, здатність до підтримки, можливість прийти на допомогу, уміння працювати в команді, лідерські якості. Тож як встигли назвати цю винагороду самі студенти та викладачі, «це премія за те, що ти людина».
Обирання найкращих проходить таким чином: номінованим на цю премію можуть бути студенти англійської філології з першого по п’ятий курс. Саме студенти-одногрупники мають визначити одну людину з кожного курсу як найкращого здобувача освіти.
Нагородження відбувається традиційно два рази на рік, хоча й немає чіткої дати.
Протягом 20 років існування премії близько 150 студентів були номінованими на отримання винагороди, що становить наукову студентську спільноту, яку об’єднує кредо «Я – людина».Нагородження студентів йде за особисті кошти батьків колишньої викладачки, проте конкретна сума фінансової винагороди не озвучується викладачам.
Олександр Пронкевич, декан факультету філології ЧНУ імені Петра Могили зазначає:
«Скільки людину пам’ятають? Скільки живуть ті, хто був разом із нею. Ми пишемо історію університету, у якій уже обов’язково буде сторінка про цю премію, про Ірину Жиляєву.
Пам’ятають тих, кого люблять. Ірина була саме такою – коли є людиною в різних вимірах. Тому унікальною особливістю Заохочувальної премії імені Ірини Жиляєвої є визначення найбільш людяних студентів кафедри англійської філології. Не було жодного випадку за всі 20 років, щоб група помилилася у виборі студента, номінованого на цю премію».
Марія Баранова, студентка п’ятого курсу кафедри англійської філології ЧНУ імені Петра Могили, номінантка на премію імені Ірини Жиляєвої:
У якому році Ви отримали цю премію?
Премію я отримала навесні 2019 року, тоді я навчалася на другому курсі.
За що саме Вам було її присуджено?
Ми зібралися двома групами англійської філології тодішнього другого курсу, щоб обговорити, кого номінувати як кращого студента. Мої одногрупники вирішили, що оскільки я гарно навчалася, була активною та наполегливою, то заслугою на премію. Мої колеги також обґрунтували мої якості як людини – доброта, відвертість, підтримка, допомога.
Чи спонукає отримання премії до нових можливостей у навчанні або можливо нової мотивації?
Отримавши грошову винагороду, що майже дорівнювала розміру стипендії, від батьків Ірини Жиляєвої за гарне навчання та людяність, зрозуміла, що варто навчатися, розвивати свої знання та пізнавати щось нове, але обов’язково залишатися людиною.
У січні 2022 року, за ініціативи викладачів факультету філології ЧНУ імені Петра Могили на вдячність батькам дівчини, які започаткували премію, була подарована картина. Ідея – передати тепло, емоції, висловити вдячність за багатолітню дружбу.