Фотофейки – дуже потужний маніпулятивний інструмент. З їхньою допомогою людям дають неправдиву інформацію, перекручують її значення на користь власних інтересів та впливають на суспільну думку.
Неправдивий візуальний контент створюють двома способами. Перший – шляхом приписування нерелевантного контексту зображенню. Другий створюється з допомогою технічного втручання, зокрема використання графічного редактора. Для того, аби не піддаватися на такий вплив, сайт «Інтернет свобода» радить використовувати онлайн-програми, які допоможуть розпізнати фейк.
Google Reverse Image Search. Пошук за фото у браузері Chrome – це найпростіший із способів перевірити фото. Для цього просто можна натиснути в браузері правою кнопкою миші на зображення, яке хочете перевірити і обрати опцію «Шукати зображення в Google». Також фото можна завантажити з вашого пристрою в пошуковий рядок «Google Зображення».
Такий спосіб дає змогу відшукати схожі картинки. Далі – скористайтесь інструментами пошуку, що допоможуть відфільтрувати результати за часом. Це може допомогти знайти першоджерело або статті та публікації, де вже використане це фото.
RevEye plugin. Наступний спосіб теж стосується браузеру Google Chrome. Це розширення, за допомогою якого можна робити пошук в мережі за зображенням. Так, RevEye plugin допоможе з’ясувати чи публікувалося фото раніше, якщо так – то коли й де.
Image Edited? Цей ресурс покаже, чи редагували фото до його публікації. Помічник розкаже про найменші внесені правки, наприклад, про змінений контраст, яскравість тощо. Image Edited допоможе встановити навіть пристрій, на який було знято фото, час знімання, експозицію та назву програми, яку використали для редагування.
TinEye. Перейшовши на сайт, у рядок потрібно внести URL зображення (стандартизовану адресу картинки в мережі) або завантажити раніше збережену картинку. Ресурс видає збіги, які можна відфільтрувати за часом, а також відсортувати картинки за тим, як вони змінювалися та порівняти з оригіналом.
Who stole my pictures. Розширення працює в кількох пошукових системах – Tineye, Google, Baidu, Cydral. Розробив цей плагін Firefox для того, аби користувач міг перевірити, чи не використовує хтось його фото без дозволу. Але функціонал плагіну можна так само використовувати для перевірки фейків.
Jeffrey’s Image Metadata Viewer. Уже з назви зрозуміло, яку інформацію нам покаже цей сервіс. Звісно, мова йде про метадані фото – а це дата знімання, час, місце та безліч іншої важливої інформації – від параметрів знімання до даних про те, в якій програмі і як фото було відредаговано.
Forensically. Перейшовши на онлайн-сервіс, перед вами справа на екрані буде міститись низка інструментів, які ви можете використати для глибинного аналізу цифрових зображень. Зокрема, вони допоможуть вам з виявленням клонів, аналізом рівня помилок, витягненням метаданих тощо.
Будьте обізнаними та перевіряйте інформацію!