Сучасному студентові іноді доводиться обирати між навчанням та роботою. Головне питання, яке постає перед ним: як же поєднувати ці дві сфери, аби не принести шкоди жодній з них.
Для того, аби отримати фінансову стабільність та мати змогу себе забезпечити, студенти починають паралельно з навчанням працювати. Найоптимальнішим варіантом вважають роботу з 3-го курсу навчання. Дійсно, на першому та другому курсах варто сконцентруватися на навчанні, адже це період становлення студента як спеціаліста, взаємодії з одногрупниками та викладачами. Робота на останніх курсах є позитивною і для майбутньої кар’єри, адже після закінчення університету студент уже має певний досвід роботи. І не лише формальний досвід, який потрібний для прийому на наступну роботу. А реальний практичний набір навичок: як правильно поводитися на співбесіді, що потрібно писати у резюме, як працювати в команді і т.д.
Але отримати роботу під час навчання в університеті – це одне, інше – як гармонійно поєднувати ці сфери? Що ж, спробуємо з цим розібратися.
Повідомте заздалегідь
Найкращим варіантом буде підійти на початку семестру та повідомити викладачеві, що ви працюєте, але будете плідно навчатися: вчити конспекти та робити практичні. Зазвичай викладачі ставляться з розумінням до таких ситуацій, але ніхто не скасовує вашу особисту відповідальність. Головне – дійсно мати бажання навчатись та стримати обіцянку, адже другого шансу вам можуть не дати. Найбільша помилка студентів у тому, що вони повідомляють викладача про те, що працюють аж у кінці семестру, коли з’являються на іспит та мають безліч пропусків.
Будь у курсі
Потрібно завжди цікавитись тим, що відбувається на парах. У цьому допоможуть ваші одногрупники. Так, якщо вам повідомляють про важливу пару, де будуть розбирати складну тему або про «доленосне» тестування – не варто їх пропускати. Важливо дотримуватися дедлайнів, вчасно приносити роботи на перевірку, відвідувати практичні. Таким чином ви не віддалитесь від навчального процесу, а тому зможете грамотно планувати свій час.
Дотримуйтесь балансу
Найчастіше роботодавці теж усвідомлюють, що студенту потрібен час на навчання. Особливо, якщо ви говорите про це відверто на початку роботи. Це допомагає уникнути непорозумінь і дає можливість легше домовлятися в майбутньому. Компанії, які це розуміють, вже створюють комфортні умови для студентів, що працюють. Вони пропонують гнучкий графік, можливість працювати частково віддалено, зменшення завдань на час сесії. Якщо ж такого не відбувається на вашій роботі, то, можливо, варто пошукати іншу.
Відмовтесь від перфекціонізму
Якщо ви працюєте під час навчання, то маєте розуміти, що це неабияке навантаження. Потрібно усвідомлювати, що намагатися бути найкращим студентом в групі, ідеальним робітником, громадським активістом, переможцем у студентській спартакіаді – непогані цілі, але швидко приведуть до морального або фізичного виснаження. Тому вчіться розставляти пріоритети, і не лише плануйте роботу та навчання, а і діяльність, яка допоможе вам від цього всього відволіктися на певний час та відпочити.
Успіхів!