Як перевестись на іншу спеціальність


Що потрібно зробити аби перевестись на іншу спеціальність або, у крайньому разі, до іншого вишу? Інформацію про це зазвичай подають на сторінці ЗВО. Але якщо там неповна інформація, то завжди можна звернутися до приймальної комісії або деканату відповідного факультету. Слід звернути увагу, що виші можуть приймати свої внутрішні нормативні документи, які деталізують порядок переведення, тому якщо маєте намір перейти в інший заклад, то саме туди варто звернутися за консультацією.

Порядок переведення студентів ЗВО врегульований ст.46 Закону України «Про вищу освіту» та Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів закладів вищої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти України від № 245 від 15.07.96 р.

Згідно з положенням, якщо першокурсник прийшов до висновку, що спеціальність йому не цікава або вирішив змінити навчальний заклад, то перевестись він зможе лише після завершення першого курсу. А от якщо перевестись хоче студент-магістрант, то зробити він це може лише на іншу спеціалізацію в межах однієї спеціальності. Але обов’язково зверніть увагу, що нормативними документами вишу можуть встановлюватись додаткові обмеження.

Відмовити в переведенні можуть через занадто великий розмір академічної різниці (заліки та іспити з навчальних дисциплін, які студент не вивчав за попереднім місцем навчання). Така може виникнути, наприклад, якщо студент навчався на гуманітарній спеціальності, а хоче перевестися на природничу. Але якщо спеціальності споріднені, то скласти академрізницю буде куди простіше. Розмір академічної різниці не може перевищувати 20 кредитів за курс (приблизно 6-7 предметів по три кредити).

Для визначення академічної різниці студент бере академічну довідку зі свого поточного деканату з інформацією про складені предмети і йде у деканат факультету, на який бажає перевестися. Довідку порівняють з навчальним планом і визначать, які предмети можна зарахувати, а які потрібно скласти.

Якщо ви навчаєтесь за бюджетною формою, то маєте пріоритетне право бути переведеними на бюджет, однак лише за умови наявності вільних місць. Якщо їх немає, то можна перевестись на контракт. Тому перед прийняттям рішення обов’язково потрібно ці питання з’ясувати. Також є можливість студенту, який навчається на контрактній формі навчання, спробувати перевестися на бюджет. Наприклад, у деяких ЗВО таке переведення можливе на конкурсних засадах за рейтингом на підставі рішення спеціальної комісії.

У більшості випадків переведення здійснюється під час літніх або зимових канікул, а за часом може займати кілька тижнів. Для переведення на іншу спеціальність в межах одного навчального закладу студент повинен звернутися із заявою до ректора (директора) ЗВО, у разі ж переведення в інший заклад потрібна згода двох ректорів (директорів).