Як обрати професію? Поради абітурієнтам


Як обрати свою професію? Куди піти навчатися? Яку спеціальність обрати? Саме такі складні питання постають перед кожним одинадцятикласником. І найскладніше – все ж таки зробити свій вибір. Іноді здається, що всі вже вирішили ким бути, а ти один не визначився. Не біда! Маємо для тебе кілька порад, які можуть допомогти тобі на цьому непростому шляху.

 

Тести

Для початку хорошим варіантом стануть роздуми про те, чим би ти хотів займатися і що хотів би розвинути в собі. Якщо самотужки дати однозначні відповіді на ці питання не вдається, у пригоді стануть проходження профорієнтаційних анкет і текстів. Твої відповіді на прості запитання зможуть підказати, до чого ти маєш схильності. Спираючись на це, легше буде зробити вибір.

 

Тест Голланда

Джон Голланд – американський вчений, професор психології. Згідно з його теорією більшість людей належать до одного із шести типів особистості. Для кожного типу підходять певні професії. Людина, яка обере фах відповідно до свого типу, має більше шансів досягти професійних успіхів та залишитися задоволеною власним вибором. Голланд розробив тест із 240 запитань. Проходження тесту триває в середньому 25 хвилин.

 

Профорієнтаційна анкета

Містить 27 запитань. Націлена на визначення особливостей твоєї праці: ти орієнтуєшся на себе, команду чи результат.

 

Визначення типу майбутньої професії

Методику розробив російський психолог Євгеній Клімов. Він виділяє 5 типів особистості. Цей тест класифікує професійні інтереси особистості й на основі цього встановлює приблизну галузь майбутньої професії. Відповіді на 30 запитань тесту займуть приблизно п’ять хвилин.

Варто пам’ятати не лише про плюси, а й про мінуси професії. Останні не для того, аби вас відлякувати, а для того, аби,  навпаки, зрозуміти, що вас влаштовують абсолютно усі аспекти вашої майбутньої роботи.

 

Звертайся за допомогою

Найдавніший спосіб збору інформації – люди, які вже мають певний досвід у чомусь. У нашому випадку – щодо навчання на певній спеціальності у певному університеті. Якщо маєш старших друзів, які уже навчаються в одному із вишів на бажаній професії – не соромся розпитати. Зазвичай студентам є що розповісти: і переваги, і недоліки, і наскільки там легко чи складно. Також можна знайти групи в соцмережах, у яких є студенти університету та попросити поради там.

 

Зазвичай виші мають Підготовчі відділення або Приймальні комісії – підрозділи, які співпрацюють саме з абітурієнтами, тому варто звертатися і туди. Це можна зробити особисто, поштою або за телефоном. Такі відділ зацікавлені у тому, аби допомогти студентові, і обов’язково розкажуть усю інформацію, яка вас цікавить. Тим паче, що вони знають її досить добре і допоможуть зорієнтуватися у будь-якому питанні.

 

Сайт університету

На сайтах університетів зазвичай завжди досить детально розписані спеціальності і програми навчання. Головне – розібратися зі структурами сайтів. Якщо є вкладка «абітурієнту», то сміливо натискай та вивчай. Адже, в університеті можуть бути представлені досить різні спеціальності, серед яких неодмінно буде та, яка підійде саме тобі. Не варто зациклюватися лише на назві та коротких описах, не полінуйся дізнатися, які курси будеш вивчати на тій чи тій спеціальності. Подивившись на предмети, які вивчатимеш наступні кілька років, легше буде зробити вибір на користь чогось одного.

Звісно, найкращий варіант – йти за покликом серця і обирати те, чим, що дійсно до душі. Пам’ятай, що університет – це місце для можливостей та розвитку, які обов’язково допоможуть вам у майбутньому.