Відносини ЄС – Україна (кінець 1990-х – 2022 рр.): відкриті лекції експертки Анни Соловйової


22 березня 2025 року в рамках навчального курсу «Спільна політика безпеки та оборони Європейського Союзу: виклики, пов’язані з війною в Україні» відбулися відкриті лекції Анни Соловйової — кандидатки політичних наук, доцентки кафедри журналістики ЧНУ імені Петра Могили, експертки з питань європейської інтеграції та безпеки. Пані Анна є учасницею кількох міжнародних грантових проєктів (EVADEM, Erasmus+ PROMENT, проєкт Британської академії «Дилема суспільної безпеки в постнезалежній Україні») та авторкою понад 60 наукових публікацій у вітчизняних і зарубіжних фахових виданнях.

Тема лекцій — «Відносини ЄС – Україна (кінець 1990-х – 2022 рр.)» — охопила широку панораму співпраці між Україною та Європейським Союзом. Метою заходу було комплексно проаналізувати етапи становлення європейського вектора зовнішньої політики України, ключові договори та ініціативи, що формували контекст співпраці, а також виклики, з якими стикалася держава у процесі євроінтеграції.

Під час заходу лекторка зосередила увагу на витоках співробітництва — від підписання Угоди про партнерство і співробітництво у 1994 році до поступового поглиблення політичного діалогу та економічної інтеграції.

Окрема увага була приділена політичному та символічному значенню Угоди про асоціацію, яка стала не лише правовим інструментом зближення з ЄС, але й маркером цивілізаційного вибору України. У цьому контексті обговорювалися механізми імплементації законодавства ЄС, їхнє відображення у національних реформах, зокрема в сферах антикорупційної політики, правосуддя, екології, енергетики та публічного управління.

У завершальній частині лекцій обговорювалися перспективи вступу України до ЄС, зокрема набуття статусу кандидата у 2022 році, етапи подальшого процесу переговорів про членство, а також ключові виклики, що стоять перед Україною.

Лекція викликала жвавий інтерес з боку студентів, викладачів та всіх присутніх, після основної доповіді відбулася активна дискусія.