Заклади вищої освіти отримали інструмент для скасування дипломів про вищу освіту за порушення принципів академічної доброчесності.
Кабінет Міністрів схвалив відповідний Порядок скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації.
Дія цього Порядку буде поширюватися на рішення про присудження ступенів вищої освіти, зокрема “молодший бакалавр”, “бакалавр” і “магістр”, та присвоєння відповідних кваліфікацій.
За словами міністра освіти України Сергія Шкарлета, ухвалення документа є створенням правових умов, які будуть стимулювати здобувачів освіти дотримуватись академічної доброчесності та нести відповідальність у разі порушень:
«Важливо, що відтепер на державному рівні чітко визначені процедура ухвалення рішення про скасування ступеня чи кваліфікації фахівця й коло уповноважених на такі дії суб’єктів. Мова виключно про заклади вищої освіти. Вважаю, що рішення Уряду сприятиме формуванню відповідальності здобувачів вищої освіти в Україні та підвищенню їхньої конкурентоспроможності».
Ухвалений документ визначає процедуру скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації у разі виявлення фактів порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності.
Також документ встановлює процедуру розгляду справи про порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності, процедуру розгляду питання щодо добровільної відмови здобувача вищої освіти від ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації та правові наслідки скасування рішення та порядок його оскарження.
Водночас особа до подання експертного висновку, що готується за результатами перевірки інформації, матиме змогу добровільно відмовитися від ступеня вищої освіти та відповідної кваліфікації.
У разі скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти та присвоєння відповідної кваліфікації відповідний документ про вищу освіту та документи про вищу освіту, видані на його основі, будуть недійсними.
Пам’ятаймо, академічна доброчесність — це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та наукових (творчих) досягнень.
Дотримання академічної доброчесності педагогічними, науково-педагогічними та науковими працівниками передбачає:
Дотримання академічної доброчесності здобувачами освіти передбачає:
Порушенням академічної доброчесності вважається: