Участь викладачів ЧНУ імені Петра Могили в роботі Миколаївського територіального відділення Малої Академії наук


 

Щорічно викладачі більшості факультетів та інститутів ЧНУ імені Петра Могили є членами журі різних секцій Малої академії наук.

9 лютого 2022 року в Миколаївському відділенні Малої академії наук України розпочався конкурс-захист науково-дослідницьких робіт, оцінюють якість їх виконання й викладачі Могилянки.

Нововведенням цього року став поділ захисту наукових праць учасників на 2 етапи та нагородження:

  • 9 лютого – захист постерів науково-дослідницьких робіт юних науковців;
  • 10 лютого – кінцева презентація-захист;
  • 11 лютого – визначення переможців.

До початку захисту журі заочно оцінюють роботи всіх учасників, де максимально можна набрати 20 балів. Протягом першого етапу кожен учасник має представити постер своєї робити перед журі та відповісти на їхні питання, якщо такі виникають. Під час оцінювання учасника важлива роль надається відсотку оригінальності його роботи. Максимальний бал за цю частину роботи – 45. У ході другого етапу відбувається наукова конференція, тобто показ науково-дослідних робіт для всіх учасників певної секції, де особлива увага членів журі приділяється вмінню школярів вести діалог, наукового обґрунтування та розумінню тем інших, а максимальна кількість балів – 35.

Нагадаємо, що наші викладачі кілька років поспіль активно співпрацюють із МАН України, зокрема вони консультують учнів та вчителів щодо написання наукових робіт, є керівниками гуртків за різними секціями, а також беруть участь у роботі журі під час ІІ етапу конкурсу-захисту.

Факультет філології

Уже традиційно Головою журі секцій «Фольклористика» та «Мистецтвознавство» є доцент кафедри української філології та міжкультурної комунікації Владлена Руссова.

Цьогоріч юних МАНівців-літературознавців цікавили питання художньої інтерпретації молитви та образу Бога в ліриці Миколи Вінграновського, ролі жінки в українській літературі, феміністичного дискурсу Лесі Українки та Дари Корній, а також фольклору кризової доби на прикладі грипу 1919 року та Covid-19.

Постерний захист у секціях “Українська література” та “Зарубіжна література” виявив творчі здібності учасників цьогорічного конкурсу, їхні вміння концентруватися на суттєвому, розуміння значення символу, ілюстрації, кольору та почуття міри й смаку.

Секції «Журналістика» та «Педагогіка», член журі яких є незмінно доцент кафедри української філології та міжкультурної комунікації Галина Косарєва, об’єднали креативних та обдарованих школярів. А найголовнішими темами робіт стали питання гендерних стереотипів у банерній рекламі, впливу ЗМІ на формування громадської думки в Інтернет-просторі України, а також використання коуч-технологій на уроках української мови в 10 класі.

Факультет політичних наук

Викладачі-історики факультету політичних наук ЧНУ імені Петра Могили, зокрема професор, завідувач кафедри історії Юрій Котляр, доцентка кафедри історії Ірина Міронова, доцентка, завідувачка кафедри соціології та політології Ольга Морозова ввійшли до складу журі ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу МАН України за секціями «Історія України» та «Всесвітня історія».

У роботах учнів піднімалися питання української жіночої освіти в Російській та Австро-Угорській імперіях, досліджувалася діяльність козаків-характерників, розглядалися туристичні перспективи укріплень часів Кримської війни 1853-1856 років у Миколаєві, було встановлено ім’я першодрукаря на українських землях, а також показано процес переселення значної кількості українських козаків на Кубань. Наймолодшим учасником конкурсу-захисту було розкрито методику пропагандистських заходів в радянській та нацистській пресі 1939-1945 рр.

Навчально-науковий інститут післядипломної освіти

Психологи-практики кафедри прикладної психології Навчально-наукового інституту післядипломної освіти Могилянки входять до складу журі кокурсу МАН України секції «Психологія»: голова комісії – Людмила Опанасенко – голова, Лада Захарова – членкиня, Олена Дрозд – членкиня.

Теми науково-дослідницьких робіт цієї секції різноманітні, мають різні предмети та об’єкти досліджень, зокрема учасники піднімали питання впливу корейської музики на емоційний стан людини, впливу батьків на формування концепції дітей.

Факультет комп’ютерних наук та медичний інститут

А викладачі факультету комп’ютерних наук та медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили очолюють секції «Технічні науки»  та «Фізика і астрономія»  Миколаївського територіального відділення Малої Академії наук: Голова журі –  старший викладач кафедри медичної біології та фізики, мікробіології, гістології, фізіології та  патофізіології Ольга Яремчук, члени журі – професор кафедри інтелектуальних інформаційних систем  Едуард Лисенков, доцент кафедри автоматизації та комп’ютерно-інтегральних технологій Чорноморського національного університету імені Петра Могили Олег Щесюк.

Протягом двох днів вони оцінювали учнівські захисти науково-дослідних робіт, що стосувалися фізичних основ польоту літака; розподілу вуглецевих нанотрубок та його впливу на властивості полімерних матеріалів; питання сузір’їв та зоряної карти в стародавньому Китаю; історії створення та порівняння з сучасністю; створення інтерактивної світлодіодної моделі зоряного неба північної півкулі; явищ поляризації світла; розробки технології стабілізації вуглецевих нанотрубок у полімерній матриці; полімерних нанокомпозитні матеріали із антимікробними властивостями, а також фізико-технічних характеристик наповнювачів зимового одягу.

Юридичний факультет

Одними серед найчисельніших II (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів–членів МАН є секції «Право», «Соціологія», «Політологія», членом журі яких є кандидатка юридичних наук, доцентка (б.в.з) кафедри конституційного та адміністративного права і процесу, керівниця юридичної клініки «Veritas» Олена Каплій.

Секція «Правознавство» традиційно висвітлювала в своїх роботах найбільш актуальні та важливі проблеми, які постають перед суспільством сьогодні.

Так було здійснено вдалу спробу дослідити правове регулювання нового інституту українських збройних сил – військових капеланів. Обране дослідження є особливо актуальним у світлі того, що 30 листопада 2021 року було прийнято Закон України «Про Службу військового капеланства». Також було досліджено актуальні проблеми неузгодженості нормотворчого регулювання українським законодавством обмежувальних заходів, видів санкцій, які мають застосовуватись до порушників карантинних обмежень. Історичний нормотворчий досвід існування незалежної держави став об’єктом дослідження ще однієї роботи.

Ми пишаємося тим, що викладачі ЧНУ імені Петра Могили беруть участь у таких заходах!