У ЧНУ імені Петра Могили відбувся круглий стіл «Європейські антикорупційні стандарти та шляхи їх запровадження в Україні»


     Листопад 2024 року, попри всі виклики війни, став багатим на наукові заходи у ЧНУ імені Петра Могили.

8 листопада 2024 року відбувся круглий стіл «Європейські антикорупційні стандарти та шляхи їх запровадження в Україні».

Круглий стіл минув у межах XXVII Всеукраїнської щорічної науково-практичної конференції «Могилянські читання – 2024:  досвід та тенденція розвитку суспільства в Україні: глобальний, національний та регіональний аспект» та в межах реалізації проекту Еразмус+ «Антикорупційні європейські стандарти як запорука формування громадянського суспільства» (EACS) з метою формування свідомої української молоді з розумінням європейських цінностей, зокрема антикорупційних стандартів; сприйняття та застосування критеріїв академічної доброчесності; усвідомлення персональної відповідальності і негативного ставлення до корупції та оволодіння знаннями про механізми запобігання корупції в усіх сферах суспільного життя.

   У роботі Круглого столу взяли участь 72 особи та команда проєкту. Круглий стіл проходив у змішаному форматі – онлайн- та офлайн- в аудиторії, щоб дати можливість долучитися всім учасникам, офлайн було присутніми 36 учасники. З вітальним словом звернулися декан юридичного факультету ЧНУ імені Петра Могили, кандидат юридичних наук, доцент Дмитро Січко, координатор проєкту, кандидат юридичних наук, доцент Оксана Валецька, а також запрошені гості, зокрема кандидат юридичних наук, професор, завідувач кафедри публічного та приватного права Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля, Київ Любов Котова, експерт з питань комплаєнсу Ольга Колодочка, керівник відділення Національної служби посередництва і примирення в Миколаївській області Наталія Жуковська, керівник відділення Національної служби посередництва і примирення в Черкаській області Оксана Євченко. Модератором заходу була кандидат юридичних наук, доцент Олена Ткаля, член проєктної команди.

      Географія проведення круглого столу розширилася, оскільки були присутні представники м. Києва, Черкас, Кам’янець-Подільського. Всього було 27 виступів, які викликали активне обговорення. Спікери ділилися законодавчим регулюванням та досвідом впровадження і дотримання критеріїв антикорупційних стандартів нашої держави, інших держав світу: Сінгапуру, Великої Британії, Норвегії, США. Було приділено увагу таким актуальним питанням,  як: прояви корупції в системі освіти, в тому числі інклюзивній освіті, сфері охорони здоров’я, діяльність антикорупційних органів в Україні та Європі, міжнародний досвід запобігання корупції. Дуже цікавими та ґрунтовними були і виступи, присвячені антикорупційній політиці: декларуванню доходів, захисті викривачів корупції, значенні цифрових технологій та роль медіа у запобіганні корупції, електронна система публічних закупівель, впровадження антикорупційної експертизи, антикорупційного моніторингу та дотримання академічної доброчесності.

У підсумку роботи круглого столу учасники зазначили на важливість неухильного дотримання європейських антикорупційних стандартів для подальшого розвитку нашої держави, її євроінтеграційних процесів. Проведення такого круглого столу саме зі студентами має важливе значення у формуванні свідомої української молоді з розумінням європейських цінностей, зокрема антикорупційних стандартів; сприйняття та застосування критеріїв академічної доброчесності; усвідомлення персональної відповідальності і негативного ставлення до корупції та оволодіння знаннями про механізми запобігання корупції в усіх сферах суспільного життя.

Крім того, була озвучена пропозиція щодо запровадження принципів гендерної рівності у програмах антикорупційної діяльності задля запобіганню сексторції як форми корупції та прояву гендерної нерівності.