У середу, 6 листопада 2023 року, у приміщенні Вченої раді Чорноморського національного університету імені Петра Могили стартувала XXVIІ Всеукраїнська щорічна науково-практична конференція «Могилянські читання – 2024: Досвід та тенденції розвитку суспільства в Україні: глобальний, національний та регіональний аспекти».
Науково-педагогічний склад ЧНУ імені Петра Могили вже традиційно присвячує цю конференцію Всесвітньому дню науки в ім’я миру та розвитку.
Вступним словом конференцію розпочав ректор ЧНУ імені Петра Могили Леонід Клименко, особливо наголосивши на значенні науки в ці складні для світу часи:
«Традиція проведення наукової конференції «Могилянські читання» розпочалася з 1997 року майже одразу після створення вишу, адже університет є не лише навчальний заклад, а й наукова установа, де ми створюємо наукові праці, ділимося досвідом та разом із провідними фахівцями різних галузей сучасної наукової сфери розглядаємо нагальні проблеми та шукаємо їхнє вирішення. «Могилянські читання» є обов’язковим компонентом університетського життя в ім’я науки та миру», – зауважує ректор.
А доповнив привітання перший проректор Юрій Котляр, відзначивши необхідність єднання в межах наукового співробітництва в умовах сьогодення.
Модератором заходу став проректор з наукової роботи Роман Дінжос.
Під час пленарного засідання доповідачі торкнулись різних актуальних у сучасному геополітичному просторі тем, зокрема екологічних, історичних, технічних та інших гуманітарних тем.
Так, доктор історичних наук Юрій Котляр презентував власні наукові напрацювання з теми «Війни, революції та розпади імперії: історичні аналогії».
Цікаву філологічну тематику представив Олександр Боронь, старший науковий
співробітник, заступник директора з наукової роботи, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України. Зокрема він говорив про продовження пошуків невідомої адресатки Шевченкового листа 1860 року.
Педагогічних й освітніх питань торкалися у своїх роботах Олександр Малихін,
завідувач відділу дидактики Інституту педагогіки НАПН України, Наталія Арістова, завідувач відділу міжнародних зв’язків та наукової співпраці, Інституту педагогіки НАПН України («Західноєвропейські й американські науковці про індивідуалізоване і персоналізаційне навчання в реаліях ХХІ століття», та Ірина Манькусь, завідувачка кафедри фізики та математики, ЧНУ імені Петра Могили:
«ЧНУ імені Петра Могили готує майбутніх вчителів із природничо-математичних дисциплін, то сучасні тенденції навчання викладачів є важливими для врахування в системі їхньої професійної підготовки саме в закладі вищої освіти.
Кафедра фізики та математики моделює інноваційне освітнє середовище з метою якісної підготовки конкурентоспроможних випускників для ринку освітніх послуг Миколаївщини та України загалом.
Основою такої моделі є студентоцентрований навчальний центр, у якому студенти одразу з першого курсу проходять постійну педагогічну практику в університетських студіях, волонтерських центрах та на STEM-майданчиках.
Також важливим осередком є конкурс, який уже традиційно проводиться в університеті, «Цікава наука онлайн» у межах проєкту «Крок до науки».
Олег Чернишов, кандидат медичних наук, завідувач кафедри педіатрії та хірургічних дисциплін ЧНУ імені Петра Могили розповідав учасникам про імплементацію програми ВООЗ подолання прогалин у сфері психічного здоров’я (mhGAP) у навчальний та лікувальний процес.
А Андрій Яблонський, доктор психологічних наук, завідувач кафедри психології ЧНУ імені Петра Могили, визначав аспекти психологічної безпеки процесу соціалізації особистості у цифровому просторі.
Загалом цьогорічні Могилянські читання триватимуть з 6 по 9 листопада 2024 року в межах 9 секцій та 26 підсекцій, що охоплять технічні, природничі та гуманітарні сфери. Варто зазначити, що хоч конференція і проходить на всеукраїнському рівні, проте в ній бере участь широке коло закордонних та вітчизняних науковців, громадських та державних діячів, політиків з таких міст та країн Молдови, Польщі, Німеччини, Києва, Дніпра, Сум, Полтави, Миколаєва, Одеси, Львова, Тернополя тощо.
Також у рамках тижня науки на базі ЧНУ імені Петра Могили пройдуть шість окремих конференцій.
Вітаємо всіх українських науковців з прийдешнім Всесвітнім днем науки в ім’я миру та розвитку та бажаємо всім нам плідної співпраці задля спільної перемоги на усіх фронтах!
Матеріали підготували завідувачка
Медіацентру Анна Джежар
та фахівець Медіацентру
Аліса Бойко