Новий сайт університету ×

У ЧНУ імені Петра Могили стартувала ХХІІ Міжнародна науково-практична конференція “Ольвійський форум – 2025: Стратегії країн Причорноморського регіону в геополітичному просторі”


У четвер, 19 червня 2025 року, у Чорноморському національному університеті імені Петра Могили стартувала ХХІІ Міжнародна наукова конференція «Ольвійський форум – 2025: Стратегії країн Причорноморського регіону в геополітичному просторі».

Як зауважив у своєму вітанні, надісланому до університету, заступник Міністра освіти і науки України Денис Курбатов, Ольвійський форум є традиційним заходом, платформою для обговорення нагальних аспектів у сфері сучасного геополітичного простору та актуальних питань соціокультурного життя:

«…проведення Ольвійського форуму в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили стало гарною традицією з понад двадцятирічним досвідом, однак у надскладних умовах сьогодення вона набуває особливого значення, адже наука в Україні важлива не лише для вирішення нагальних проблем, а й для створення стратегій з відновлення».

Метою конференції є обмін міжнародним досвідом між представниками провідних країн Європейського Союзу та світу з вирішення питань країн Причорноморського регіону щодо окреслення оптимальних шляхів, напрямів та характеру теоретичних, практичних і освітянських реформ, адаптованих до європейських цінностей та стандартів проблем різних сфер соціального життя та наукових складових:

«Головний меседж молоді полягає в тому, що Україна, як держава, буде відігравати провідну роль на теренах Європейського Союзу і, безумовно, є складовою у вирішенні тих проблем, які будуть виникати», – зауважив проректор з наукової роботи ЧНУ імені Петра Могили, доктор технічних наук, професор Роман Дінжос.

Під час відкриття «Ольвійського форуму» із вітальним словом виступив ректор ЧНУ імені Петра Могили, доктор технічних наук, професор Леонід Клименко. Він підкреслив важливість збереження наукового діалогу в умовах війни та глобальних трансформацій, а також роль освіти й науки у формуванні стратегії майбутнього.

До заходу долучився Олег Шамшур, Надзвичайний та Повноважний посол України в США (2005-2010), у Франції (2014-2020), заступник міністра закордонних справ (2004-2006), старший науковий співробітник (позаштатний) Атлантичної Ради.

На пленарному засіданні виступили провідні українські та закордонні науковці з доповідями, зокрема

  • Астрід Фелнер, доктор наук, професор Саарландського університету (Німеччина), презентувала напрацювання «Saarland University and Petro Mohyla Black Sea National University: Importance and Benefits of International Research andTeaching Collaborations» (мовою оригіналу).
  • Олена Філімонова, координаторка проєкту DEFEP, кандидатка економічних наук, розповіла учасникам про досягнення команди проєкту у сфері дистанційної освіти в епоху диджиталізації.
  • Данієль Ставарек, професор, інженер, завідувач кафедри фінансів та обліку Сілезького університету в Опаві (Чеська Республіка), член керівного комітету Європейського університетського альянсу STARS EU, визначав роль Європейських університетських альянсів у зміцненні досліджень, інновацій та освіти в ЄС і можливості для України.
  • Аміт Кумар Гоел, асистент-професор Бізнес-школи Integral Університету Integral, Лакхнау (Індія), аналізував динаміку двосторонньої торгівлі між країнами Чорноморського регіону.
  • Джордж-Еуджен Енаке, доктор історичних наук, професор Університету «Дунай де Жос» (м. Галац, Румунія), розповідала про Румунську православну церкву та питання агресивної війни Росії проти України.
  • Максим Ялі, кандидат політичних наук, старший науковий співробітник, професор кафедри міжнародних відносин і стратегічних досліджень Київського авіаційного інституту (Україна), висвітлював вплив російської агресії проти України на світовий порядок у контексті проміжних підсумків.
  • Шахноза Мумінова, магістр мирної освіти, спеціалістка з міжнародних гуманітарних питань, асистентка кафедри досліджень миру і конфліктів Університету миру (Коста-Рика), говорила про освіту в постімперському просторі, зокрема як мирна освіта сприяє трансформації ідентичності та подоланню колективної травми.
  • Володимир Калуга, доктор філософських наук, професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Національного університету біоресурсів і природокористування (Україна), визначав виховання, освіту та науку як засоби реплікації представника спільноти та стабілізації поступу спільноти.
  • Олександр Смирнов, провідний фахівець Навчально-методичної лабораторії археології та етнології імені Володимира Станко ЧНУ імені Петра Могили (Україна), начальник Березанської археологічної експедиції, капітан ЗСУ, окреслив свої напрацювання з теми «Ольвія – перлина Північного Причорномор’я, історичні факти та особливості.

Форум триватиме до 22 червня.

Програма форуму передбачає проведення конференцій, круглих столів, наукових діалогів, презентаціх досліджень і обговорення ключових викликів, що постали перед Причорноморським регіоном у сучасних умовах.

Організатори зазначають, що конференція проходить у змішаному форматі — частина учасників долучається онлайн через платформу Zoom, а самі панельні дискусії та робота секцій триватиме на різних локаціях, зокрема на базі ЧНУ імені Петра Могили.

Участь у заході беруть науковці, освітяни, управлінці та фахівці з України, країн ЄС, Німеччини, Польщі, Італії та Молдови.

Робочими мовами форуму є українська, англійська та інші мови Європейського Союзу.

«Ольвійський форум» – це не лише науковий майданчик, а й символ інтелектуального спротиву, об’єднання тамайбутнього для регіону, що сьогодні бореться за свободу.