10-11 квітня 2025 року в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили відбувся тренінг менторів за проєктом ЄС Еразмус+ 101082696-PROMENT «Сприяння професійній освіті та активній участі студентів через становлення комплексної системи менторства та тьюторства у ЗВО». Цей міжнародний проєкт об’єднує українські й європейські виші та просуває ідеї розвитку навичок студентів відповідно до нових умов життя та нових умов ринку праці.
У тренінгу взяли участь науково-педагогічні працівники та адміністрація ЗВО, представники органів влади і місцевого самоврядування, банківської сфери, представники органів прокуратури, представники сфер підприємництва та бізнесу, Миколаївського обласного центру зайнятості, а також зацікавлена громадськість.
Метою проведення тренінгу було підвищення кваліфікації менторів задля професійного наставництва студентів, що сприятиме адаптації до реальних умов ринку праці та підвищенню рівня працевлаштування випускників.
З вітальними промовами з нагоди початку тренінгу виступили ректор ЧНУ імені Петра Могили Леонід Клименко, інституційний координатор проєкту PROMENT в ЧНУ імені Петра Могили Алла Коваль та керівник T&M Центру в ЧНУ імені Петра Могили Дмитро Січко.
Під час загальної секції тренінгу учасники прослухали лекції, присвячені ролі ментора у професійному становленні та працевлаштуванні студентів відповідно до методології проєкту PROMENT, особливостям цілепокладання в діяльності менторів та менті та діяльності T&M Центру PROMENT в ЧНУ імені Петра Могили задля сприяння професійному становленню та працевлаштуванню студентів.
Окрім цього, аудиторія взяла участь у виконанні тренінгових вправ, таких як «Дерево очікувань», «Стіна слави», «Ідентичність ментора», а також вправ, спрямованих на визначення очікувань, готовності, передумов і позитивних якостей менторів, акцентуалізацію компетентностей, якостей та навичок ментора.
Друга половина тренінгу менторів передбачала паралельне проведення шести сесій: професійне менторство (модератор – Дмитро Січко), менторство внутрішньо переміщених осіб та осіб з інвалідністю (модератор – Алла Коваль), цифрове менторство і менторство у сфері бізнесу та стартапів (модератор – Олена Філімонова), менторство у сфері зелених технологій (модератор – Елучка Казарян), гендерне менторство «Жінки в науці» (модератор – Анна Соловйова) та менторство з інтернаціоналізації для студентів, які виїжджають за кордон (модератор – Олена Філімонова).
Захід зібрав значну кількість професіоналів у своїх сферах, готових поділитися досвідом зі студентством.
Зокрема, в галузі професійного менторства до тренінгу долучилися Марина Васильєва, артист вищої категорії, керівник літературно-драматургічної частини Миколаївського академічного художнього драматичного театру, заслужена артистка України; Галина Войцеховська, керівник відділу соціокультурної діяльності Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова; Анастасія Шульга, кандидат наук з державного управління, доцент кафедри публічного управління та адміністрування ЧНУ імені Петра Могили; Тетяна Задоян, заступник керівника БП «Лінгвіст»; Альона Чернюк, методистка кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО; учитель німецької мови ліцею № 19 Миколаївської міської ради; Надія Загоруєва, головний спеціаліст відділу аналізу суспільно-політичних процесів та комунікацій з громадськістю Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської обласної військової адміністрації; Світлана Матгіассен, HR бізнес-парнер АТ КБ ПриватБанк; Юлія Татенко, підприємець, тренер, засновник HR компанії.
У контексті менторства внутрішньо переміщених осіб і осіб з інвалідністю участь у тренінгу взяли Ірина Лубковська, заступник начальника управління, начальник відділу працевлаштування Інгульського управління Миколаївської філії Миколаївського обласного центру зайнятості; Юлія Левкович, регіональна юристка в Миколаївській та Херсонській областях Благодійного фонду «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»; Олена Каплій, голова Ради з питань ВПО при Миколаївській обласній військовій адміністрації, кандидат юридичних наук, доцент кафедри конституційного та адміністративного права і процесу ЧНУ імені Петра Могили; Світлана Одінцова, юристка, фахівчиня з адвокації, тренерка; Спартак Гукасян, представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у Миколаївській області; Тетяна Пустовойтенко, консультант із молодіжних ініціатив, ГО «Десяте квітня»; Лада Захарова, психолог-консультант, тренер, фахівець кабінету соціально-психологічної підтримки ЧНУ ім. Петра Могили; Ольга Степаненко, голова Громадської організації «Миколаївська обласна організація Всеукраїнської організації «Союз осіб з інвалідністю України»; Юрій Степанець, депутат Миколаївської міської ради; Галина Жукова, заступник керівника Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю; Людмила Башкатова, начальник управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району.
У напрямках цифрового менторства і менторства у сфері бізнесу та стартапів до тренінгу приєдналися Юрій Решетник, ІТ-фахівець, головний аналітик Головного офісу АТ КБ Приватбанк; Максим Салютін, ІТ-фахівець, викладач кафедри комп’ютерних наук; Стефанія Бондаренко, ІТ-фахівець, викладач кафедри Інженерії програмного забезпечення, Project coordinator в Mykolaiv IT Cluster; Олександр Скакодуб, ІТ-фахівець, викладач кафедри інтелектуальних інформаційних систем; Віктор Раленко, ІТ-фахівець, викладач кафедри інженерії програмного забезпечення; Василь Санніков, головний менеджер з розробки ПЗ Головного офісу АТ КБ Приватбанк; Наталія Іщенко, кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки та підприємництва, ментор проєкту «Регіональний акселераційний центр GCIP для інновацій, технологій та інноваційних стартапів у Миколаївській області»; Артем Лопатін, викладач кафедри економіки та підприємництва, ментор проєкту «Регіональний акселераційний центр GCIP для інновацій, технологій та інноваційних стартапів у Миколаївській області»; Іван Бурлаченко, старший викладач кафедри комп’ютерної інженерії, програміст, член організації IEEE, член організації IEEE, ментор проєкту «Регіональний акселераційний центр GCIP для інновацій, технологій та інноваційних стартапів у Миколаївській області»; Ольга Раку-Ващиленко, заступник директора Центру підтримки бізнесу та економічного розвитку; Ольга Купчишина, заступник начальника Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області, кандидат економічних наук, доцент, державний службовець 3 рангу.
У напрямку менторства у сфері зелених технологій участь у тренінгу взяли Ірина Бабій, начальник відділу впровадження екологічної політики управління сталого розвитку міста департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради; Денис Медведєв, начальник відділу з питань ефективного використання природних ресурсів та енергоменеджменту департаменту енергетики, енергозбереження та запровадження інноваційних технологій Миколаївської міської ради; Ілона Мілько, головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду (контролю) водних ресурсів Миколаївської області Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу; Діана Крисінська, кандидат технічних наук, в.о. доцента кафедри екології ЧНУ імені Петра Могили; Оксана Петренко, старший викладач кафедри олімпійського та професійного спорту, голова спортивного клубу ЧНУ імені Петра Могили, член ГО «Потрібні тут», регіональний асистент молодіжної програми UPSHIFT.
За схемою гендерного менторства «Жінки в науці» до тренінгу активно долучилися Тетяна Лушагіна, кандидат політичних наук, завідувачка кафедри соціології та політології ЧНУ імені Петра Могили; Ірина Тихоненко, кандидат політичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ЧНУ імені Петра Могили; Анна Соловйова, кандидат політичних наук, доцент кафедри журналістики ЧНУ імені Петра Могили; Олена Філімонова, кандидат економічних наук, провідний фахівець відділу міжнародних зв’язків ЧНУ імені Петра Могили; Алла Коваль, доктор юридичних наук, професор кафедри конституційного та адміністративного права і процесу ЧНУ імені Петра Могили; Аліна Іовчева, кандидат політичних наук, доцент кафедри історії ЧНУ ім. П. Могили; голова ГО «Партнерство заради розвитку».
За напрямом менторства з інтернаціоналізації для студентів, які виїжджають за кордон, до тренінгу приєдналися Олена Філімонова, кандидат економічних наук, провідний фахівець відділу міжнародних зв’язків; Людмила Шерстюк, кандидат філологічних наук, доцент, в. о. декана факультету філології, академічний координатор програми співпраці з Університетом Саарланду (Німеччина); Сергій Пономаренко, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології та міжкультурної комунікації факультету філології, академічний координатор програми співпраці з Університетом Палермо (Італія); Наталія Пітерова, старший викладач (іспанської мови) кафедри романо-германської філології, академічний координатор програми академічної мобільності Erasmus+ KA171 в Університеті Кадісу (Іспанія).
Тематичні сесії менторів починалися з презентації кожної з менторських схем від виконавців проєкту PROMENT в ЧНУ ім. Петра Могили, а також містили тренінгові вправи, присвячені формулюванню потреб, викликів, можливостей та перспектив менторства, формуванню моделі взаємодії учасників менторства, а також кейс-стаді щодо досвіду наставництва у відповідних сферах діяльності.
Кожна сесія завершувалася рефлексією, презентацією та обговоренням результатів.
Зареєстрованих учасників загалом було більше 50. Більшість учасників були, переважним чином, з Миколаєва та Миколаївської області.
Захід проходив в змішаному (онлайн/офлайн) форматі, тобто учасники могли спілкуватися безпосередньо в аудиторії Чорноморського національного університету ім. Петра Могили та долучитися до обговорення онлайн, адже такий формат є оптимальним для проведення заходів подібного типу.
Важливість проведення тренінгу, присвяченого підвищенню кваліфікації менторів задля наставництва студентів, та самого проєкту PROMENT, є безперечною, адже йдеться про сприяння адаптації до реальних умов ринку праці та покращенню працевлаштування випускників.