Три знакових свята


14 жовтня Україна святкувала День захисника України, День козацтва та свято Покрови Пресвятої Богородиці. Ця дата знакова для нашого народу, особливо зараз. Україна – країна сильних та мужніх захисників, нащадків справжніх козаків. Але не випадково день козацтва припадає на свято Покрови Пресвятої Богородиці.

Народ говорить: «Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду льодом, а дівчат шлюбним вінцем». З давніх-давен Матір Божа вважалася покровителькою українського козацтва. На Січі обов’язковим було будування церкви на честь Покрови Богородиці. А на свято Покрови козаки збирали раду, на якій обирали гетьмана та вирішували питання про подальші військові плани.

В історії є факти, які підтверджують, що після зруйнування Катериною ІІ Запорізької Січі, козаки несли з собою священну ікону Покрови Пресвятої Богородиці. Саме через те, що Богородиця так шанувалася, а козаки надзвичайно вірили в силу Богородиці, у народі з’явилася ще одна свята назва – Козацька Покрова.

У такому явищі, як козацтво, полягає унікальність українського народу. Про козаків ми детально вчимо в школі на уроках історії, потім, можливо, в університеті, тому багато знаємо про Запорізьку Січ. Також нам  відомо, що потім було створено Задунайську Січ, яка існувала на території Османської імперії. Проте виявляється, Миколаївщина мала свою Січ на Кінбурнському півострові. Називалась вона Васильківською.

1783 року князь Григорій Потьомкін вирішив зібрати запорожців, які залишилися мешкати в південній Україні після зруйнування Підпільненської Січі. Близько тисячі козаків, котрі відгукнулися на заклик Потьомкіна, й стали основою новоствореного «Війська вірних запорожців». Їхніми ватажками були представники старої січової старшини – Сидір Білий та Антін Головатий. Тому свято козацтва для Миколаївщини має бути і є особливим, і не варто забувати, чому одного дня святкують такі події.

ЧНУ імені Петра Могили теж долучився до святкування на центральній площі міста, де після прямого ефіру з Президентом України Петром Порошенком, привітань голови Миколаївської обласної державної адміністрації Олексія Савченка та урочистої ходи студенти та працівники Могилянки разом з народним артистом Олександром Пономарьовим виконали Державний Гімн.

Зі святом, українські герої! Підкорюйте нові вершини і нехай Пресвята Богородиця оберігає вас!