Тренажер для проведення навчальних лапароскопічних операцій від команди ЧНУ імені Петра Могили «Cyber Stitch»


До фіналу дев’ятого фестивалю інноваційних проєктів «Sikorsky Challenge 2020» пройшли дві команди ЧНУ імені Петра Могили: MedLED, яка представила світлодіодну ковдру для лікування новонароджених дітей від жовтяниці (про яку ми розповідали раніше) та команда «Cyber Stitch», яка представила тренажер для проведення навчальних лапароскопічних операцій.

За словами керівника проєкту Тетяни Гекової, про конкурс в університеті імені Сікорського вони знали давно. Зареєструватися туди було просто: заповнити форму, у якій розповісти про свою ідею проєкту та вказати, на якій стадії розробки він знаходиться. Після реєстрації команда проєкту отримала завдання записати відео презентацію двома мовами. Одну – українською, а іншу – англійською (оскільки на фестивалі були присутні іноземні інвестори). Саме інвестори ставили питання про проєкт. Конкурс тривав два тижні і в кінці, на останній онлайн-конференції, було оголошено переможців.

Автором ідеї проєкту став член команди та практикуючий лікар Геннадій Фака. За його словами, студенти-медики стикнулися з проблемою відсутності обладнання, на якому було б можливо тренувати навички проведення лапароскопічних операцій. Специфіка лапароскопічних операцій полягає у тому, що живіт надувають спеціальними газами та вводять інструменти і камеру з світлодіодною підсвіткою. Загоєння при оперуванні таким способом проходить набагато швидше. Наприклад, при апендициті після звичайного хірургічного втручання пацієнт може повертатись додому через 2-3 тижні, якщо немає ніяких ускладнень. При лапароскопії пацієнт може йти додому на третій день.

Для допуску до операцій студентам потрібно напрацювати години практики. Щоб виконати ці вимоги, вони використовують саморобні тренажери, які роблять з прозорих лотків з-під їжі. У них вони пропаюють отвори для інструментів і «тренуються», але така підготовка неправильна, адже інструменти мають знаходитись під певним кутом.

За словами Тетяни Гекової, їхній тренажер має прораховані кути та ще ряд переваг перед конкурентами. По-перше, він дешевший, ніж аналогічні вироби конкурентів. Проблема інших тренажерів у тому, що вони використовують справжні хірургічні інструменти, які зазвичай коштують вдвічі дорожче, ніж сам тренажер. По-друге, часто викладачі-медики рекомендують студентам, які саме інструменти потрібно придбати для тренувань, бо стандартних наборів немає і тому тренажери продаються без інструментів.

Існує ще одна проблема, з якою стикаються студенти, які використовують саморобні тренажери, – це світло. Бокси прозорі, на відміну від людського тіла. Тому в проєкті команди «Cyber Stitch» є спеціальні отвори не тільки для інструментів, але і для камери та світла. Камера до того ж підключається до телефону або ноутбука, дозволяючи працювати без зайвих кабелів. Ще один момент, який врахували розробники, – це прошарок силікону, який накладається на тренажер для імітації шкіри та жирового прошарку. З часом він зношується, тому команда планує давати певний запас силікону, аби покупець міг сам замішати потрібну кількість покрову при необхідності. Розробники планують просувати тренажер у медичних закладах.

 Лапароскопія зараз набирає оберти в Україні. Цей метод хірургії набагато безпечніший, кращий та швидший, ніж звичайний розтин. І це стосується не лише операцій для людей, адже наразі лапароскопія – дуже перспективний напрямок і у ветеринарії.

Презентація проєкту