Студенти українських ЗВО про дистанційну освіту: результати соціологічного опитування


Дослідження проводилось в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги Європейського союзу Erasmus+ KA2 DEFEP «Дистанційна освіта майбутнього: кращі практики ЄС у відповідь на запити сучасних здобувачів вищої освіти та ринку праці».

Метою дослідження, яке тривало з 1 по 10 травня 2023 року, було визначення пріоритетів, потреб та запитів зацікавлених сторін (стейкхолдерів) дистанційної освіти як потенційно окремої форми освіти.

Перехід на дистанційний формат освіти в Україні, на жаль, пов’язаний із вкрай негативними подіями – спочатку пандемією COVID-19, а потім повномасштабним вторгненням.

Що ж думають студенти українських ЗВО про дистанційну освіту?

У соціологічному опитуванні взяли участь 2604 студенти шести українських університетів. Цікаво те, що більшість студентів (60%) однозначно вказують, що їм комфортніше навчатися саме в дистанційному форматі! Чим же можна це пояснити?

  • 63% студентів поєднують навчання в університеті з постійною роботою, або регулярно підробляють, разом із тим близько половини студентів витрачають на навчання від 10 до 30 годин на тиждень;
  • оскільки смартфони є майже в усіх опитаних студентів, це дозволяє їм доєднуватися до занять паралельно з роботою;
  • майже 80% опитаних користуються Wi-Fi та 17 % мають стабільний мобільний інтернет;
  • найзручнішими платформами студенти вказують Zoom та Google Meet, а найпопулярнішим каналом для комунікації – Telegram;
  • найбільш прийнятними варіантами викладання матеріалу студенти вважають онлайн-лекції з презентаціями, стислі конспекти та відеозаписи лекцій, а також дистанційний курс Moodle.