На варті новин: випускники-журналісти висвітлюють у ЗМІ реалії війни
Війна ХХІ століття – це гібридна війна, де бої відбуваються не лише на фронті між військовими, а й в інформаційному середовищі. Коли ворог намагається викликати в населення паніку поширенням дезінформації, на кшталт «усім потрібно вимкнути геолокацію, тому що бомбити будуть за мітками із великим скупченням телефонів», іншій стороні необхідно швидко зреагувати та поширити правдиву інформацію, аби заспокоїти суспільство.
Випускники спеціальності «Журналістика» ЧНУ імені Петра Могили почали працювати на інформаційному фронті протягом навчання на бакалавраті, а з перших годин повномасштабного вторгнення держави-агресора приділяють цьому значну увагу. Адже коли ворог активно використовує всі прийоми інформаційно-психологічних операцій для власних інтересів, необхідно доносити до суспільства офіційну та достовірну інформацію.
У довоєнні часи журналісти телерадіокомпанії «МАРТ», як і всі працівники медіасфери, мали ненормований графік – ранкові зйомки, нічні виїзди на місця подій, багатогодинні заходи, але з 24 лютого все змінилося. Потреба в інформуванні суспільства стала цілодобовою, адже, на жаль, ледве не щохвилини, ставалося щось нове – рух колон ворожої техніки, повітряні тривоги, обстріли тощо. Тому випускники та ще сьогоденні студенти згадують, із якими труднощами довелося стикнутися під час роботи у воєнний час.
«Коли кожен українець долучився до допомоги на власному фронті, ми продовжили робити те, що в нас виходить найкраще – надавати якісну та достовірну інформацію. Ми працювали майже цілодобово, та й спати, коли таке психічне напруження, дуже важко. Тоді ще ніхто нічого не знав, ми тільки починали розуміти, що таке прильоти. Ми працювали з інтернет-ресурсами, розділили зміни по кілька годин і чергувалися. Перший час я була в евакуації, і найважче, напевно, було вставати о 2-й ночі, коли лягла о 12-ій, і писати під гул вертольотів, танковий дуель біля будинку і ще якось боротись із відсутністю елементарного мобільного звʼязку», – згадує випускова редакторка новин та випускниця 2022-го року Наталія Засядько.
Журналістка розповідає, що висвітлювати наслідки обстрілів у Миколаєві почали у квітні, коли ворожа ракета приземлилася в її мікрорайоні, і цей вид репортажів виявився одним з найскладніших:
«Важко бачити руйнування й розуміти, що наше місто знищують. Ще важче бачити загиблих людей та тих, хто втратив домівку», – додає шеф-редакторка. Нещодавно ворожий снаряд влучив у сусідній від Наталі будинок, і вона каже, що розуміння того, що її життя врятував саме він, не передати словами.
Однак крім фізичного й морального виснаження, робота телевізійника у воєнний час містить багато складнощів та нюансів, і про деякі з них розповів оператор-монтажер телеканалу «МАРТ» і студент нашого університету Роман Базик. Він виїжджає на зйомки наслідків ворожих обстрілів у Миколаєві та до прифронтових населених пунктів, аби показати суспільству життя людей, які вимушені залишатись у небезпечних умовах.
«З перших днів повномасштабного вторгнення ми намагаємося виїжджати в область, аби показати, яка ситуація там. Найбільше мене вражає ставлення місцевих жителів до представників ЗМІ. Вони завжди спілкуються з нами, йдуть на контакт і не бояться розповісти свою історію. Це важливо, аби як всеукраїнська, так і міжнародна спільнота, знали про складність життя під постійними обстрілами та переживання простих людей. Але буває й таке, що люди перешкоджають нашій діяльності, що дуже ускладнює роботу. Вони аргументують це тим, що ми виказуємо локації та нашими матеріалами наводимо ворожі снаряди, проте ми професіонали, маємо дозволи від ОВА, акредитацію від ЗСУ, і тому з впевненістю можу сказати, що наша робота приносить тільки користь. Ми розуміємо, що люди налякані, тому намагаємося пояснити, що висвітлення життя прифронтових населених пунктів залучає й гуманітарну, і військову допомогу міжнародної спільноти», – пояснює Роман.
Євгеній Гончаренко – ще один випускник «Могилянки» 2022-го року, працює на телеканалі «МАРТ» оператором, монтажером та забезпечує технічну роботу каналу. На початку повномасштабного вторгнення, коли російські хатери атакували українські ЗМІ (і сайт телеканалу був одним з них), Євгеній забезпечував безперебійну роботу інтернет-ресурсу. Він розповідає, що до кінця лютого він разом з командою оптимізували ресурси, аби запобігти взломам та паралельно працював над створенням новинних сюжетів.
«Перший репортаж ми зробили 24 лютого про початок війни, потім мали перерву на тиждень, коли інформували населення через наші інтернет-ресурси – сайт, Телеграм-канал, Інстаграм. За цей тиждень ми повернули сюжети та працювали в надскладних умовах. Я монтував новини з дому на дуже слабкому ноутбуці, але з усіма задачами ми справлялися вчасно. Крім наслідків обстрілів, ми висвітлювали і соціально-важливі теми: про видачу гуманітарної допомоги, точки евакуації населення, ситуацію навколо міста. Коли в місті сталася проблема з водою, ми висвітлювали й точки розливу води», – згадує Євгеній Гончаренко.
Випускник запевняє, що навіть думок про те, аби виїхати на більш безпечні території, не мав, адже якби всі журналісти виїхали з Миколаєва, містяни, які залишилися, не мали б надійного джерела інформації та піддавався б російській пропаганді й інформаційно-психологічним операціям.
Крім усіх складнощів, із якими стикнулися випускники та інші працівники телеканалу, був приліт крилатої ракети в будівлю Миколаївської ОВА, адже студія ЗМІ знаходилась прямо навпроти. Тоді журналісти приїхали туди, полагодили вибиті вибуховою хвилею вікна та зрозуміли, що працювати тут тепер ще небезпечніше.
Серед команди телеканалу «МАРТ» і студентка університету Марія Дмитришена, яка працює ведучою новин, яка має сповіщати новини для широкого загалу в прямому ефірі:
«Після цього ми тимчасово переїхали на інший офіс, у нас нова студія, наче почалася нова ера. Зараз ми об’єдналися із трьома іншими засобами масової інформації, і черпаємо досвід один в одного. Я помічаю, як кожен з нашої, вже невеликої, команди професійно зростає, а наш новинний продукт щодня стає ще якіснішим. Однак пам’ятаємо, що досконалість немає межі, тому віримо в ЗСУ та продовжуємо працювати на нашому нелегкому інформаційному фронті», – розповідає Марія.
Випускники та чинні студенти нашого університету вкотре довели, що вони – професіонали, віддані своїй справі, адже продовжують інформувати мешканців Миколаєва та області якісною інформацією і не планують зупинятися!
Марія Дмитришена,
Студентка 648 Мз групи ЧНУ імені Петра Могили