Стажування за кордоном після вузу: переваги та можливості


Випускники, які бажають отримати досвід роботи після закінчення навчання, можуть пройти стажування за кордоном, адже це – поєднання цікавої роботи, культурної просвіти, вивчення іноземної мови, відпочинку і здобування унікальної освіти. Подібний досвід цінується в будь-якій країні і будь-якій організації, і може стати візитною карткою всього портфоліо. Потрапити на роботу в яку-небудь організацію не так вже й складно, достатньо знайти найбільш підходящу для себе програму, поспілкуватися з учасниками і відправитися в подорож.

Що таке стажування за кордоном? Які популярні професії в різних країнах світу? Які результати закордонного стажування? Які особливості закордонної роботи? Про це говоритимемо у статті.

Що таке стажування з кордоном

Стажування за кордоном – це відносно новий напрям післянавчальної діяльності, який став надзвичайно популярним у багатьох країнах світу. Багато європейських держав приймає до себе практикантів, які недавно закінчили вуз, що дозволяє їм займатися професійною діяльністю в рамках роботи будь-якого підприємства або організації. Для практикантів подібні стажування стають відмінним досвідом, який може допомогти в майбутньому працевлаштуванні й можливій організації авторських професійних проектів.

Стажування за кордоном – це можливість для кар’єрного росту і більш глибокого вивчення обраної професії. Серед країн, які дозволяють випускникам стажуватися в своїх межах, особливо виділяються Америка і Англія, а також Франція НімеччинаПольща, КанадаЯпоніяКитай тощо.

Стажування бувають як платні, так і безкоштовні. Можливість стажування за кордоном безкоштовно можна отримати за умови виграшу будь-якого конкурсу або гранту. Існують деякі програми стажування за кордоном, які дозволяють взяти в них участь також без необхідності внесення оплати. Зазвичай такі умови надаються учасникам різних волонтерських соціальних програм, організаторам авторських проектів і видатним студентам. У деяких випадках учасникам стажування навіть виплачується зарплата, як повноцінним працівникам будь-якого підприємства. Наприклад, в Америці, однією з найпопулярніших країн для практики, існують три види стажувань:

  1. Повністю безкоштовні, без вимоги вносити оплату стажистом і без виплати йому зарплати.
  2. З попереднім внеском і оплати стажистом необхідних для проходження практики послуг.
  3. З виплатою зарплати стажисту, як повноцінного працівника.

Крім США, найбільше цінується, звичайно, стажування в Канаді і стажування в Англії. На сьогодні ці три країни є найбільш популярними, куди прагне величезна кількість стажистів, які шукають роботу в різних сферах.

Стажування може класифікуватися і за способом її пошуку:

  • Повністю самостійна організація поїздки стажистом з пошуком роботодавця, житла, договору про оплату та інших питань;
  • Оплата послуг одного з агентств, яке займається організацією, і спеціалізується на навчанні за кордоном;
  • Направлення на стажування в рамках співпраці вузів, підприємств та інших організацій з обох країн.

Найбільш практичним напрямом в стажуваннях є варіант співробітництва, який гарантує практично стовідсоткове працевлаштування після повернення в країну і відсутність необхідних зборів за які-небудь послуги.

Популярні професії в різних країнах світу

Серед чисельних зарубіжних стажувань можна виділити найбільш популярні і часто необхідні спеціальності стажистів. Наприклад, популярними є стажування за кордоном для викладачів у різних сферах – від вчителів молодших класів, яких часто запрошують як волонтерів у країни «третього світу», і закінчуючи екологами, які читають лекції про збереження планети. Але список професій залежить від популярності тієї чи іншої спеціальності в рамках однієї країни.

Можна виділити основні групи спеціальностей і професійних напрямів, фахівців яких шукають найчастіше:

  • педагогіка і робота з дітьми;
  • медицина та екологія;
  • історія та археологія;
  • всі напрямки мистецтва;
  • спорт;
  • журналістика;
  • економіка і бізнес;
  • юриспруденція і соціально значущі проекти;
  • будівництво;
  • програмування та IT технології.

Результати закордонного стажування

Цілі, з якими фахівці вирушають за кордон, можуть бути різними, а тому різняться і результати, і програми стажування за кордоном. Підсумки закордонної роботи можуть полягають у:

  1. У простому здобування досвіду, що стосується, наприклад, волонтерських поїздок у країни третього світу.
  2. У підвищенні кваліфікації для тих фахівців, які вже після закінчення вузу практикувалися в рамках своєї спеціальності.
  3. В отриманні самостійної додаткової професійної освіти в результаті довгої роботи в одній сфері або ж професійної перепідготовки.
  4. У можливості подальшого офіційного працевлаштування на обране підприємство або у велику організацію.
  5. У можливості заробітку грошей в поєднанні з подорожжю в інші країни світу.

Терміни практики також впливають на результати після її проходження, наприклад, просте річне стажування за кордоном не може стати основою для додаткової освіти, у той час як рік роботи на підприємстві закордоном навряд чи залишиться простою практикою без підвищення оплати і перспектив розвитку на майбутнє. Переважно, оплачувані стажування за кордоном – це довгострокова робота на рік або навіть півтора.

Особливості закордонної роботи

В першу чергу перед поїздкою за кордон потрібно подбати про наявність всіх необхідних документів, список яких зазвичай входить:

  • закордонний паспорт;
  • віза в разі її необхідності;
  • обов’язкова медична страховка;
  • іноді – трудова книжка;
  • диплом або його копія з перекладом на мову тієї країни, де планується практика;
  • договір про стажування, із зазначенням строків, особливостей оплати та інших нюансів;
  • портфоліо та рекомендації при їх наявності.

Список необхідних документів може змінюватися в залежності від вимоги організації, але завжди залишаються обов’язковими паспорт, віза і медична страховка, без якої ніяка практика не може відбутися.

Крім того, потрібно заздалегідь подбати про вибір програми, частина яких пропонує виключно роботу в обраній організації, інша ж частина турбуватися ще й про культурну сторону поїздки – організації екскурсій, поїздок та інших пізнавальних та розважальних заходів.

Серед найпопулярніших програм і агентств, які займаються їхньою розробкою, варто виділити:

  1. «Internship», що включає поїздки в США, Китай, Францію, Іспанію, Австралію, Таїланд і на Мальту; її вартість коливається від 1500 до 2500 тисяч доларів, а обіцяний місячних заробіток стажиста становить 1000 доларів
  2. «WORK AND TRAVEL», що спеціалізується на програмах у різних країнах світу; оплата програми зазвичай коливається в районі 1000 доларів, але може доходити і до 3000; місячна зарплата присутня не в усіх країнах і дуже відрізняється (проте ця програма більше підходить для студентів);
  3. Серія програм «Teach in», спрямований на навчання викладачів англійської мови в різних країнах світу; вартість стажування починається від 700 доларів, місячна зарплата зазвичай становить 500-600 доларів;
  4. «Projects Abroad» зазвичай стосується країн Латинської Америки і Африки; вартість стажувань за цією програмою різна – є і абсолютно безкоштовні варіанти, є платні, такі ж відмінність спостерігається і в заробітній платі стажистам.