На карантині з’явилося багато вільного часу. Різні вчені, психологи радять зайняти цей час чимось корисним, як от навчитися чогось новому, вивчити те, що давно було у планах, проте бракувало вільного часу. Здавалось би на це нині є всі умови – провідні освітні формуми, компанії відкривають безкоштовні доступи на курси та програми. Але який напрям обрати, коли вибір такий великий? І як не кинути справу на півшляху?
Крок #1: Як вчитися?
Визначте конкретну мету. Для чого ви це робите, як це може зробити ваше життя краще, який саме результат повинен бути.
Не пропускайте основи. Важливо переконатися, що ви добре орієнтуєтеся в термінах, розумієте загальні закони та принципи і тільки після цього йти далі. Люди часто пропускають складні та незрозумілі місця, замість того щоб усвідомити прочитане, беруть нову книгу. Під час занять не соромтеся користуватися словником і іншими джерелами, щоб уникнути невірного трактування авторського задуму і зрозуміти, що означає те чи інше явище або поняття.
Підберіть зручний формат, познайомтеся з різними методиками й експертами. Навколо надто багато контенту, тому вибирати варто те, що близько до ваших цінностей.
Не обмежуйтеся одним курсом. Багато матеріалів на одну і ту саму тему дозволить поглянути на проблему під різним кутом.
Визначайте мінімальні цілі. Досягати їх буде легше, а успіхи допоможуть підтримувати мотивацію. Занадто амбітна мета – шлях до її втрати. Водночас не втрачайте з уваги ту найголовнішу ціль. Вона допоможе, коли мотивація почне слабшати.
Знайдіть ментора, коуча, людину, яка йде тим самим шляхом і симпатична вам. Спілкуйтеся з нею, цікавтеся програмами, які вона пройшла, книгами, які прочитала, напрямками, які вивчає.
Використовуйте нові знання. Навчання – це проактивність. Мінімальний часовий інтервал між теорією, практикою й оцінкою допоможе краще засвоювати знання.
Крок #2: Де вчитися?
Онлайн-курси. Обрати є з чого – погодьтеся. Безліч відяизняних та іноземних онлайн-платформ відкрили свої скарбниці знань для усіх охочих.
Книги. У виборі конкретних книг спирайтеся на поради однодумців, людей, які йдуть тим самим шляхом розвитку.
Блоги та подкасти. У багатьох експертів уже є власні відеоблоги та подкасти, які можна слухати в заторі, транспорті тощо. Краще вибрати кілька улюблених авторів і дивитися/слухати контент за запитом, на теми, які актуальні саме зараз, а не у форматі «телевізора».
Виступи публічних людей для підзарядки енергією. Це можуть бути як бізнес-блогери, так й інші успішні люди, хоч рок-зірки. Головне, щоб був внутрішній запит, на який відповідає це відео.
Крок #3: Коли вчитися?
У випадку з навчанням найкраще працює правило «крапля камінь точить». Краще займатися кожен день по 10–20 хвилин, ніж сподіватися, що зможете виділити великий шматок часу за одним заходо.
Для вивчення предмета важливі регулярність, послідовність, комфорт, відсутність стресу, який знижує когнітивні функції. Навіть якщо доводиться пропускати, не варто записувати це собі в «борги», щоб не створювати тиск і не втрачати мотивацію в спробах наздогнати графік. Навчання вимагає величезної кількості ресурсів, і якщо людина знаходиться в стані вигоряння або у неї є інші проблеми, навряд чи з цього щось вийде.
Експерти радить не дорікати собі за прокрастинацію. Але якщо вже проєкт «не йде», треба чесно відкласти його і деякий час навіть не думати про нього, спілкуватися з людьми, ходити в театр тощо, а через певний час, після відпочинку, повернутися до нього.