02 квітня 2024 року у рамках навчального курсу «Спільна політика безпеки та оборони Європейського Союзу: виклики, пов’язані з війною в Україні» відбулися дві відкриті лекції з експертом Павлом Гай-Нижником, доктором історичних наук, провідним науковим співробітником Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім.І.Ф.Кураса НАН України, президентом Української академії геополітики і геостратегії.
Тема лекцій: “Розгортання та перебіг російсько-української війни (2014-24.02.2022) та ЄС”.
Під час зустрічі лектор розглянув територіальні претензії росії до України (ще з 1954 року), принципи формування спільних військово-морських сил на базі Чорноморського флоту. Про ядерне роззброєння України та гарантії, які були неодноразово порущені. Спікер наголосив на тому, що українська дипломатія і керівництво не забезпечувала в повній мірі національні безпекові інтереси України і продавала національну безпеку.
Росія ніколи не намагалися працювати на рівних і не дотримувалася Будапешського меморандуму і ніколи не визнавала Крим українським.
Обговорили зі студентами основні пропахунки України у відносинах з росією при кожному Президенту України, основні причини Революції Гідності, про очікування Європи щодо наступних кроків росії після окупації Криму.
Друге заняття було присвячено аналізу політики Президента Володимира Зеленського, під час якої не розглядалася програма кандидата в члени НАТО, була відсутня мобілізація, модернізація військових сил та інші рішення, які спонукали росію до повномасштабного вторгнення. Пан Павло Гай-Нижником проводив дуже слушні і актуальні паралелі між політичними рішеннями України і діями політиків росії та ЄС.
Відкрита лекція відбулася в межах Модулю Жана Моне ESEDEP.