Річниця підписання Великої Хартії Університетів


Вже невдовзі, в 2019-му році, ЧНУ ім. Петра Могили  святкуватиме ювілей з дня  приєднання до Великої хартії університетів та Асоціації університетів Європи.  Могилянка увійшла в коло найпрогресивніших вищих навчальних закладів світу в 2009-му. А передувала цьому низка історичних подій.

Здавалося б, у далекому 1986-му році Болонський університет звернувся до провідних університетів Європи з ідеєю складання хартії.  А вже зараз цей документ визначає фундаментальні принципи, якими керуються університети, аби забезпечити розвиток освіти та інноваційний рух у світі. Метою хартії є відзначення найважливіших цінностей університетських традицій і сприяння тісним зв’язкам між університетами Європи. Підписання документа підтримала наукова, освітянська та політична еліта. В червні 1987-го делегати з 80 європейських університетів обрали раду з восьми науковців для розробки проекту. А ще через рік – в січні 1988-го –  склали його в Барселоні.

18 вересня 1988 року, Велику хартію підписали ректори більш ніж чотирьохсот вишів. Відбувалось це  під час урочистостей, присвячених 900-річчю Болонського університету – альма-матер європейської вищої освіти. Однак, цей  документ має універсальну спрямованість, адже його можуть підписувати  університети з інших куточків світу. Так поступово до Великої хартії почали приєднуватись українські виші.

Варто зазначити, що Україна входить у п’ятірку держав за кількістю представництв у Великій хартії університетів серед вишів Європи та світу –  30 закладів. Приєднання  такої кількості свідчить про прагнення до творчої колективної діяльності у світовому університетському співтоваристві, аби здійснювати послідовні кроки, спрямовані на суспільний прогрес як нашої країни, так і світу в цілому.

Саме такі послідовні кроки й здійснює ЧНУ. Зокрема, Могилянка – єдиний вищий навчальний заклад, що у 2011 році  представив Україну та її систему вищої освіти на Конференції лідерів Таллуарської мережі.  Делегація ЧНУ ім. Петра Могили гідно зарекомендувала заклад серед  250 університетів з усього світу.

Не менш важливим є створення Всеукраїнської громадської організації — «Асоціації університетів України», адже Могилянка  виступила ініціатором запровадження «Етичного кодексу науковця». До речі, це перший в історії України виклад  етичних засад дослідницької праці.

Активно підтримується й спорт. До 20-ої річниці незалежності України урочисто відкрили нову водну базу, де стартувала перша регата з академічного веслування — «Кубок Чорного моря».

ЧНУ ім. Петра Могили невпинно слідує основним принципам Великої хартії. Зокрема, йдеться про  постійне  прагнення досягати універсальних знань та  перетинати  географічні й політичні кордони. Тож,  керуючись текстом офіційного документу,  можна з впевненістю сказати, що університет ім. Петра Могили – південноукраїнський  хранитель традицій європейського гуманізму.