У межах творчої співпраці Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького й громадської ініціативи «Історики на day off» в бібліотеці провели спільний захід «Жива бібліотека Юрій Котляр». Такі зустрічі спрямовані на популяризацію історії обласного центру, його культури серед міської молоді, вимушено переміщених громадян, жителів миколаївської громади. Проєкт започатковувався завдяки програмі Upshift. Зараз вона реалізується в Миколаївській області громадською організацією «Потрібні тут» за співпраці безпосередньо з ЮНІСЕФ й фінансовою підтримкою уряду Японії.
«Ми з командою зібрались для того, щоб залучити містян та молодь. Хоча до нас на заходи ходять люди різних вікових груп та категорій, чим я дуже задоволений, адже ідея живе серед будь-яких вікових категорій незалежно від статі й віку, інших ідентифікаторів. Кажучи про те, чи буде це тільки про історію, про минуле – ні. Насправді на своїх заходах ми говоримо і про майбутнє намагаємося в цю павутину історії щось більш новітнє, щось про розвиток, ту культуру, котра була й раніше», – говорить проєктний менеджер громадської ініціативи «Історики на day off» Микита Короткий.
Формат зустрічей передбачає собою ґрунтовну підготовку ініціаторів та запрошених гостей, лекторів для загального розуміння культурного портрета міста. І з цими знаннями розвивати її далі. Цього разу лектором живої бібліотеки став Юрій Котляр, перший проректор, доктор історичних наук, професор кафедри історії Чорноморського національного університету імені Петра Могили.
«Розуміння міста Миколаєва слід розпочинати з його географічного положення»,- говорить Юрій Котляр,- «В минулі часи злиття двох річок відігравало роль визначних критеріїв за якими відбувались взаємовідносини, спілкування й контакти різноманітних цивілізацій».
«Тому якраз місто і дану територію слід розглядати з цієї точки зору. У Кулакова цей термін має статність. Я називаю цей термін сакральність. Тобто, те місце, де відбувається злиття різноманітних цивілізацій й культур. Тому ми можемо говорити, що створення Миколаєва – це один з етапів заселення цієї території. Але стосовно людей, які жили на цій території, це набагато раніше. Можна тягнути й пʼять і шість тисяч років тому. Якщо ми говоримо про Богоявленськ, 3 там поселення й шести тисяч років тому. Якщо ми говоримо про катакомбну культуру на території власне Миколаєва, миколаївський Стоунхендж на спаській, то це п’ять з половиною тисяч років тому», – зазначає Юрій Котляр.
Історія рідного краю, своєї країни є дуже важливою складовою культурної спадщини кожного громадянина. Її знання допомагають розуміти, які події та процеси вплинули на формування та становлення тієї, чи іншої місцевості, того, чи іншого міста та які виклики та проблеми стоять перед громадою сьогодні.
Дякуємо, Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького за запрошення та активну участь в громадської ініціативи «Історики на day off», що робить можливим транслювати та поширювати важливі для молоді історичні теми. Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю!