24 червня 2024 року в читальній залі Чорноморського національного університету імені Петра Могили пройшов семінар-тренінг «Охорона культурних цінностей як аспект діяльності цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України: проблематика, актуальність, алгоритм дій».
Організаторами заходу були викладачі кафедри історії ЧНУ імені Петра Могили та співробітники Навчально-методичної лабораторії археології та етнології імені Володимира Станка.
Метою заходу є ознайомлення з основними етапами формування культурно-історичних пам’яток України, специфікою їх охорони та налагодження цивільно-військового співробітництва ЗСУ у сфері збереження національної спадщини.
Захід розпочав вітальним словом перший проректор ЧНУ імені Петра Могили Юрій Котляр, який зауважив на історичності територіального розташування сучасного Миколаєва в аспекті російсько-української війни.
Директорка бібліотеки нашого університету Світлана Козловська презентувала добірку стародруків із фонду університетської бібліотеки, що містять інформацію про історичні, етнографічні, соціокультурні та лінгвістичні особливості нашого краю.
Спікерами заходу виступили Кирило Горбенко, старший викладач кафедри історії, керівник досліджень городища фінальної бронзи «Дикий Сад», який розповідав про археологічні пам’ятки на теренах України, Ігор Піструіл, доцент кафедри історії, кандидат історичних наук, Владислав Довбня, спеціаліст із питань охорони культурної спадщини управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОВА, який зауважив на правових аспектах охорони культурної та археологічної спадщини в Україні, а також Олександр Смирнов, археолог та керівник досліджень городища на острові Березань, провідний фахівець ЧНУ, який здійснив моніторинг пам’яток культурної спадщини під час війни.
Учасниками заходу були представники Збройних Сил України.
Також обговорювались конкретні дії закону, що забезпечують захист культурної спадщини у військовий час, які пам’ятки є на території Миколаївської області, та як з ними поводитись під час війни.
Учасники семінару підкреслили важливість співпраці між науковцями, військовими та громадами для збереження культурних цінностей під час конфліктів. Захід завершився активним обговоренням, де учасники висловили свої думки щодо актуальних питань, що стосуються теми семінару.
Зауважимо, що, окрім теоретичної частини семінару, вагомим аспектом зустрічі стала екскурсія археологічними пам’ятками міста, зокрема старим поселенням – Городищем «Дикий Сад».
Дякуємо всім, хто долучився!