Про неповний робочий день, віддалену роботу та деякі правові питання щодо роботи студента


Студенти часто намагаються поєднувати роботу та навчання у пошуках фінансової підтримки або кар’єрного розвитку. І мають на це повне право, адже відповідно до Закону України «Про вищу освіту» особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на безпечні і нешкідливі умови навчання, праці, побуту та трудову діяльність у позанавчальний час.

Обирати форму працевлаштування студент має самостійно. У цьому питання портал Studway радить орієнтуватись на розклад пар та лояльність викладачів.

Повний і неповний робочий день

Розберемось одразу з цифрами. Повний робочий день складає 40 годин на тиждень. За таких умов, укладаючи колективний договір, компанії можуть встановлювати меншу, але не більшу тривалість робочого часу. Скорочена тривалість робочого дня дійсна для працівників віком 16-18 років – це 36 годин на тиждень.

Неповний робочий час є меншим від нормативного, а отже і передбачає менше ніж 40 годин на тиждень роботи. Проте законом України не визначаються конкретні строки. Тому тривалість неповного робочого дня встановлюють працівник і роботодавець за особистою угодою.

Неповний робочий час можна встановити різними способами:

  • зменшенням тривалості щоденної роботи;
  • зменшенням кількості днів роботи;
  • зменшенням тривалості щоденної роботи та кількості днів.

Розмір заробітної плати в цьому випадку розраховується пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Зараз для студентів, які хочуть працювати неповний робочий день доступні вакансії промоутерів, помічників в офісі, робітників ресторанів та закладів фаст-фуду. Також можна влаштуватися менеджером з продажів, адміністратором або помічником відповідно до свого фаху.

 

Віддалена робота

Віддалена робота вже давно підкрадалась до нас, але бумом переходу до неї  став карантин. Тоді офісні працівники залишились вдома, і більшості з них довелось акомодувати свої звичні обов’язки до наявних умов.

Одна із найважливіших вимог до працівників, які працюють віддалено – залишатися весь робочий день на зв’язку або здавати завдання вчасно. Завдяки такому формату роботи можна зекономити гроші і час на те, щоб дістатися місця роботи, працювати з будь-якого місця, куточку країни.

Але такий формат має і мінуси. Через постійне перебування на зв’язку можуть з’явитись ризики для навчання: менша концентрація уваги до предмету на  лекціях та семінарах. Тому віддалений формат може підійти не для всіх студентів. Наприклад, він добре підійде тим, хто швидко вміє перемикати увагу з одного завдання на інше; хто може швидко сприймати інформацію та концентруватися на декількох справах одночасно.

Серед вакансій, які доступні для віддаленої роботи – помічники маркетологів, контент-менеджери, оператори контакт-центрів тощо.

 

Деякі правові питання

Часто у студентів виникають і правові питання щодо одночасної роботи та навчання працевлаштування категорії «студента». Відповіді на деякі з них  дали юристки ГО “Трудові ініціативи”.

  • Як відбувається нарахування стажу під час навчання та роботи?

Навчання в університеті не вважається роботою, тому й не зараховується до страхового стажу. Проте до страхового стажу зараховується робота за трудовим договором під час навчання.

  • Чи можна одночасно отримувати заробітну плату на підприємстві та стипендію за навчання?

Факт працевлаштування не впливає на право студента на отримання стипендії (у разі наявності такої).

  • Чи можна працювати на держслужбі, навчатися та отримувати стипендію?

Отримання стипендії та державна служба є цілком сумісними, адже стипендія не підпадає під обмеження ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» та не вважається «оплачуваною діяльністю» у сенсі цього закону.

  • Як відбувається звільнення працівника-студента?

Трудовий договір зі студентом розривають на тих же підставах, що і з усіма іншими працівниками підприємства. Тобто звільнення можливе:

  • за угодою сторін;
  • після закінчення строку дії строкового трудового договору;
  • з ініціативи працівника;
  • з ініціативи роботодавця;
  • на інших підставах, передбачених КЗпП.

І хоча перспектива заробітку та кар’єрного зростання є дуже привабливою, слід пам’ятати, що першочерговим завданням для студента є отримання якісної освіти. Тому дотримуйтесь балансу! Успіхів!