Про кар’єру в науці: початок, успіх, невдачі
Науку неможливо покинути, якщо бодай раз відчується радість наукового відкриття. Таким може бути успішно написана стаття, наукова розвідка, курсова чи дипломна робота студента.
Якщо це дійсно приносить задоволення, то можна займатися науковими дослідженнями, незважаючи на те, що це складно та займає багато часу.
Висловлення з приводу науки ділиться Дарина Гладун, дослідниця, поетка та перекладачка.
Роль науки
Наука для здобувачів освіти та потенційних науковців може мати мету. Для когось це потреба навчання та завершення закладу вищої освіти, для когось – разове зацікавлення, а для когось – це спосіб життя. Наукові дослідження багато розповідають про світ і про місце кожної конкретної людини в ньому. Знайомлячись із працями вчених, студент розширює горизонти своєї свідомості, збагачує власний кругозір.
У світі постправди, переповненому псевдо-фактами та рекламою, наука – це щось дивовижне, до чого можна звернутися за допомогою, підтримкою та перевіреною інформацією.
Часто ми вважаємо, що важливими є тільки значні наукові відкриття, і для чого нам досліджувати значення суб’єктивної оцінки у вимові ведучих чи, наприклад, діаграму поведінки дітей протягом дня.
Проте не існує у світі великих чи малих тем для дослідження. Будь-яка наукова робота може мати вражаючий результат і стати причиною серйозного відкриття. Ми оцінюємо велич того чи іншого відкриття вже після його завершення. Але ж сам процес теж страшенно захопливий.
Про невдачі в науці
Невдачі – така ж важлива частина роботи, як і успіхи. Мало джерел теоретичної інформації, не вистачає ресурсів та часом бажань людей до практичної участі в дослідженні. І це, звісно, засмучує, адже є інформація, якою володіє лише одна конкретна людина. На жаль, такі унікальні дані іноді відходять разом із нею.
Як науковцю розподіляти час
Час науковця та вміння його розподілити залежить від сфери діяльності та предмету дослідження. У будь-якому разі студент, який пише наукову роботу, постійно думає про неї.
Частіше для написання вже ґрунтовної роботи здобувачі освіти мають просто виділити весь день, тиждень чи місяць. Однак якщо тема дійсно цікава, то студент робитиме це за проявами натхнення, у будь-який час.
Щоб не виснажуватися, краще сегментувати діяльність на проєкти. Наприклад, підготовка теоретичної інформації – один проєкт, створення практичної частини – інший, прикладне дослідження – ще один проєкт, остаточне оформлення – ще один. Краще організовувати час так, щоб два проєкти одного виду діяльності не йшли послідовно. Тоді все вдається значно краще та швидше.
Про успіх в науці
Переважно думка правильна – сприймати вимоги до кількості статей чи виступів на конференціях як рекомендації, проте не завжди їх можна дотримуватися.
Для нас важливе, передусім, дослідження, його об’єктивність і якість. Сам процес дослідження переважно дуже захопливий і нагадує детектив.
Чому варто лишатися в науці
Варто уявити таку ситуацію: про це питання не написано ще в жодній книжці, у жодній статті, і це могло б спокійно залишитися непоміченим, але ви вирішили змінити ситуацію!
Найменші ваші наукові відкриття значно цінніші за всю інформацію, яку можна прочитати у виданих статтях і книжках, адже: ця інформація вже відома; її здобули не ви.
Різниця між просто читанням літератури й науковим дослідженням така ж як між відвідуванням музею й участю в археологічній експедиції. Зрештою, ви можете побачити ті ж об’єкти. Але в музеї ви будете дивитися на них з позиції споживача, а в експедиції – із позиції дослідника.
Однозначно, найцінніша частина кваліфікаційної роботи – не написана й захищена праця, а шлях до неї й ті люди, яких ми можемо зустріти на цьому шляху.
Про вибір майбутньої професії
Коли вирішуєте, який надалі фах обрати, важливо пам’ятати, що займатися ним ви будете не три дні, не місяць і не кілька років, а, у перспективі, кілька десятиліть.
Поговоріть із тими, хто багато часу присвятив тій професії, яку ви обрали, розпитайте про перебіг їхнього типового робочого дня, про вихідні, про те, чого їм бракує на роботі.
Важливо зрозуміти, чи підходить вам особисто графік роботи, рівень заробітної платні, перспективи кар’єри. І якщо ви будете все це знати, то зможете не лише обрати фах, але й такий графік і форму роботи, яка буде комфортною саме для вас.