Представниці кафедри цивільного та кримінального права і процесу ЧНУ долучились до роботи над нормативно-правовим забезпеченням діяльності моделі «Барнахус»


8 квітня 2021 року Проєкт Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні» спільно з Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх презентував аналіз нормативно-правової бази України щодо впровадження моделі «Барнахус», підготовлений Олівією Лінд Халдорссон і Тамарою Бугаєць.

Модель «Барнахус» визнана Лансаротським Комітетом як приклад гарної практики для дружнього до дітей мультидисциплінарного реагування на насильство. Реалізація цих керівних принципів та інших аспектів правосуддя, дружнього до дітей, є ключовим пріоритетним напрямком Стратегії Ради Європи з прав дитини на період 2016-2021 років. «Барнахус» вперше створено в Ісландії близько двадцяти років тому. З того часу ця модель швидко поширилася Європою й тепер розвивається, пілотується та реалізується в понад 20 країнах.

1.png

 

У заході взяли участь представники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, центральних органів виконавчої влади, судової гілки влади, місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування, закладів з надання соціальних послуг, міжнародних організацій в Україні, вітчизняних та зарубіжних правозахисних організацій, експертного і наукового співтовариства та інші зацікавлені особи.

Також до заходу та до роботи над створенням нормативно-правового забезпечення діяльності моделі «Барнахус» долучились представниці кафедри цивільного та кримінального права і процесу ЧНУ імені Петра Могили – д.ю.н. А. Б. Блага та к.ю.н. О. С.Тунтула. Зокрема, вони долучились до роботи із розробки Порядку взаємодії органів та Положення про центр «Барнахус», а також інших нормативних документів. 2 березня 2021 року А. Б. Блага та О. С. Тунтула приєднались до онлайн-зустрічі робочої групи, під час якої відбулось обговорення особливостей співпраці та порядку взаємодії органів державної влади і місцевого самоврядування під час упровадження моделі «Барнахус».

2.png

 

«Барнахус» часто описують як будинок із чотирма кімнатами, що становить частину міждисциплінарної та міжвідомчої структури. Кожна з кімнат має окреме функціональне призначення у процесі роботи з дитиною, що постраждала або стала свідком насильницьких правопорушень, де фахівці з різних дисциплін співпрацюють, щоб забезпечувати ретельно врівноважені заходи втручання, які відповідають потребам кожної дитини.

Наразі продовжується робота щодо запуску пілотного проєкту з упровадження цієї моделі у Вінницькій області. Так, у приміщенні, де буде розташований центр «Барнахус», вже здійснений косметичний ремонт та встановлено основну частину обладнання; облаштовані кімнати для очікування, опитування та персоналу, а також кухня, 2 туалети та 2 душові кімнати.

3.png