В актовій залі ЧНУ імені Петра Могили 10 грудня 2021 року відбулось театралізоване дійство «Андріївські вечорниці».
Вечорниці – це одна з форм осінньо-зимових вечірніх розваг юнаків та дівчат минулих поколінь слов’ян, на яких відбувались усілякі дійства – ворожіння, забави, зокрема ритуальне кусання «калити», та співи.
Студенти-першокурсники кафедри української філології та міжкультурної комунікації Могилянки поставили виступ традиційно напередодні Дня Андрія Первозваного, яке є одним із перших свят зимового циклу та символізує зустріч зими. На початку дійства був показаний відеоролик з українськими субтитрами, де дві дівчини польською мовою говорили між собою про вечорниці. Після цього відбувся театралізований виступ студентів та студенток, до якого входили обряди ворожіння, пісні та танці.
Такі заходи допомагають як учасникам, так і глядачам ознайомитися з минулими звичаями, традиціями гуляння вечорниць, а також побачити сучасний погляд на елементи українського фольклору.
Цьогорічним першокурсникам у втіленні вистави посприяли студентки 2-го курсу, а також фахівці Культурно-мистецького центру ЧНУ імені Петра Могили, зокрема завідувачка театрального колективу вишу Любов Древіна. Так, пані Любов допомагала з корекцією сценарію, подачею деяких нюансів у відтворенні дійства та розкриттям акторської майстерності: пояснювала студентам як можна краще втілити роль, як робити інтонаційні акценти у репліках тощо.
Доцент кафедри української філології та міжкультурної комунікації Владлена Руссова розповіла, що готуватись до вистави в умовах дистанційного навчання складніше, ніж зазвичай, але студенти-першокурсники кафедри української філології та міжкультурної комунікації щороку вносять свої цікавинки до виступів. Наприклад, в одні з останніх років у вечорницях студентів-могилянців з’являлись різні сучасні вкраплення: відео у популярному форматі TikTok та навіть реп. Деякі студенти у своїх виступах одразу проводили паралелі колоритних українських традицій із сьогоденням молоді.
«Андріївські вечорниці» є завершальним етапом фольклорної практики, яку студенти-філологи проходять на першому курсі.