Основні засади Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної»


Для запобігання хибних тлумачень та маніпулювань навколо тексту Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» пропонуємо роз’яснення його основних засад від Уповноваженої з захисту державної мови Тетяна Монахової.

Головною тезою є гарантування українській мові статусу єдиної державної мови. Закон забезпечує різнобічну підтримку розвитку та поширення української мови у суспільстві.

Треба наголосити, що норми цього закону не стосуються приватного спілкування й здійснення релігійних обрядів.

Українська визначається мовою трудових відносин, а також освіти і науки в Україні. При цьому громадяни, які належать до національних меншин чи корінних народів, можуть навчатись у садочках і школах також своєю рідною мовою в окремих класах.

Закон також стимулює розвиток україномовного контенту у сфері кіно, телебачення, радіо та преси.

Закон запроваджує державну мову у сферу обслуговування споживачів. Це стосується як медицини, транспорту, так і магазинів, кав’ярень і навіть інтернет-мережі. Інформація про товари та послуги повинна надаватись українською. Закон дозволяє на прохання клієнта обслуговувати його іншою мовою.

Відповідно до закону, володіння державною мовою є обов’язком громадянина. Кожен, хто хоче отримати українське громадянство, повинен скласти іспит на знання мови.

Розробкою іспиту займатиметься Національна комісія зі стандартів державної мови. Вона також видаватиме сертифікати про рівень володіння державною мовою посадовцям.

Слідкувати за виконанням закону буде Уповноважений із захисту державної мови. Він, зокрема, розглядатиме скарги щодо недотримання вимог законодавства про державну мову і складатиме протоколи.

Треба звернути увагу на те, що кримінальної відповідальності за порушення закону не передбачено. Мовні інспектори не будуть хапати людей на вулицях і карати за спілкування іншими мовами.

Будуть запроваджені безкоштовні курси з вивчення державної мови для всіх охочих.