Протягом 20 по 23 червня 2024 року в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили тривала робота ХХІ Міжнародної наукової конференції «Ольвійський форум – 2024: Стратегії країн Причорноморського регіону в геополітичному просторі».
Метою конференції є обмін міжнародним досвідом країн Причорноморського регіону щодо окреслення оптимальних шляхів, напрямів та характеру теоретичних, практичних і освітянських реформ, адаптованих до європейських цінностей та стандартів з проблем державного управління, права, енергетики, радіаційної і техногенно-екологічної безпеки людини та довкілля, екології, інформаційних технологій, філософії, політології, соціології та мовної культури в сучасних умовах глобальних фінансової і соціально-економічної трансформацій, висвітлення актуальних проблем медицини, фізичного та духовного розвитку, зміцнення здоров’я та формування здорового способу життя.
Конференція тривала протягом чотирьох днів, у межах якої працювали українські за зарубіжні науковці за 25 тематичними секціями, зокрема розглядали академічні свободи, університетська автономія, наука і освіта для сталого розвитку, якість освіти та проблеми реформування вищої освіти, а також обговорювалися актуальні проблеми екологічного, соціального, політичного, економічного розвитку, історичного аспекту та археологічної складової, питання інтернаціоналізації й міжнародних програм і проєктів тощо.
У четвер, 20 червня, пленарне засідання конференції відкрив ректор ЧНУ імені Петра Могили Леонід Клименко, який закцентував увагу на історичному аспекті проведення «Ольвійського форуму» у контексті розвитку науки в Україні.
Гостей вітали також перший проректор Юрій Котляр, проректор з наукової роботи нашого університету Роман Дінжос та проректор з міжнародної співпраці та науково-педагогічної роботи ЧНУ імені Петра Могили Анна Коваль.
До вітального слова також долучилися Нелі Косева, професор Болгарської Академії Наук, Алла Буйських , доктор історичних наук, заступник директора з наукової роботи Інституту археології Національної академії наук України, завідувач відділу археології Нижнього Побужжя в НІАЗ «Ольвія» НАН України, Ян Станіслав Цехановський, доктор ґабілітований, професор, заступника керівника Центру дослідження європейського пограниччя імені Софія Казанова, Варшавського Університету, Кшиштоф Боричко, доктор філософії Ряшівської політехніки ім. Ігнатія Лукасевича, Алі Узун, доктор права, голова Міжнародної освітньої організації «Діалектік», президент Світової конфедерації молоді та спорту, голова Стамбульської провінції (Турецька республіка), Людмила Григор’єва, завідувачка кафедри екології ЧНУ імені Петра Могили, а також Олександр Смирнов, керівник археологічної експедиції на о. Березань.
У межах конференції тривала робота конференції та круглих столів, зокрема:
Конференції:
Круглі столи:
У рамках конференції провели також виїзні секційні засідання в Національному природному парку «Бузький Гард» (с. Мигія) за участі ректорів та проректорів провідних ЗВО України та іноземних партнерів.
Спікерами засідання виступили Олександр Хименко, керівник секретаріату НАЗЯВО, який детально презентував Нове Положення про акредитацію освітніх програм; Григорій Мозолевич, генеральний директор Директорату розвитку науки МОН, розповідав про методику оцінювання наукової діяльності наукових установ та закладів вищої освіт, а також визначав пріоритетні кроки реформування у сфері науки та інновацій; Тарас Фініков, голова Всеукраїнської ГО «Інноваційний університет», здійснив аналітичний огляд Інституційної акредитації та визначив рекомендації для України.
На конференції було представлено ряд інноваційних підходів до вирішення актуальних проблем, зокрема в галузі політології, правознавства, філології, фізичного розвитку та інклюзії.
Обговорення стосувалося можливостей адаптації сучасних європейських практик у вищій освіті та науці до специфіки українського суспільства. Висвітлення цих аспектів сприяє зміцненню міжнародних зв’язків та співпраці.
Міжнародна наукова конференція «Ольвійський форум – 2024» відкрила нові можливості для обміну знаннями та співпраці у сферах науки і освіти. Її результати стануть основою для подальшого розвитку стратегій і реформ в регіоні, адаптованих до вимог сучасних глобальних викликів.
Колектив ЧНУ імені Петра Могили дякує запрошеним спікерам та учасникам конференції! Маємо надію на подальшу плідну наукову співпрацю!