Новий навчальний рік 2019-2020 внесе ряд змін у сферу освіти, у тому числі освіту в ЗВО.
Перша зміна, яка вже відбулась, – у серпні 2019 року Кабмін офіційно призначив Сергія Горбачова, директора київської школи № 148, першим освітнім омбудсменом в історії України.
Його місія – захищати права тих, хто здобуває освіту, а також педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників. Таким чином, головним завданням Горбачова стане розгляд скарг від учнів, студентів і викладачів. На розгляд кожної конкретної скарги у служби омбудсмена є не більше одного місяця. Потім омбудсмен приймає рішення про обґрунтованість скарги і надає письмову відповідь про результати її розгляду. Далі протягом п’яти робочих днів він повинен вжити заходів для відновлення і захисту порушених прав заявника. Він може надати необхідні роз’яснення та рекомендації навчальним закладам та органам місцевого самоврядування, надати консультацію заявнику, а також представляти його інтереси в суді.
Також зміняться ціни контрактного навчання на популярних спеціальностях. У 2020 році може зрости вартість контрактного навчання на популярних спеціальностях – відповідне рішення готує Кабмін.
Проект постанови пропонує встановити граничну ціну, нижче якої виші не зможуть применшувати вартість навчання. Вона залежатиме від вартості підготовки студентів за рахунок держбюджету. Мінімальна вартість контракту в 2020 році повинна становити 60%, в 2021 році – 70%, у 2022 році — 80% від середньої вартості підготовки одного студента за кошти державного бюджету.
Підвищення ціни контрактного навчання торкнеться насамперед популярних спеціальностей, в яких ринок праці не відчуває дефіциту. Це філологія, економіка, політологія, психологія, соціологія, журналістика, менеджмент, маркетинг, право, міжнародні відносини, медицина, ветеринарія та інші.
А для іноземних студентів впровадять новий іспит. Починаючи з 2020 року, всі іноземні студенти після закінчення першого курсу в українських вишах здаватимуть ЗНО з тієї мови, якою проходять навчання.
Як пояснили в Міносвіти, така ініціатива – результат численних скарг студентів-іноземців, а також посольств іноземних держав на якість викладання іноземними для їхніх громадян мовами – російською та англійською.
При цьому студенти, які навчаються англійською мовою і мають міжнародні сертифікати типу IELTS, TOEFL, Cambridge Certificate з рівнем знань не менше В1, здавати англійську не будуть. Їхній сертифікат буде автоматично враховуватися як успішно складений іспит.