16 липня 2019 року набув чинності Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який було підписано 15 травня 2019 року Президентом Петром Порошенком.
Цього дня у багатьох містах України відбулася акція «Мова об’єднує» з нагоди вступу в дію закону про державну мову.
У Миколаєві на вулиці Соборній теж підтримали ініціативу, у тому числі й викладачі ЧНУ ім. Петра Могили. Зокрема, до заходу приєдналась доцент кафедри української філології, історії та теорії літератури, кандидат філологічних наук Владлена Руссова. Під час заходу звучали українські пісні та поезії. Серед присутніх було чимало письменників, поетів, творчих людей, просвітян та патріотів. Виступав також й один з авторів закону – Народний депутат Тарас Кремінь.
Закон гарантує, що кожна людина в Україні може отримувати інформацію та послуги українською мовою в усіх публічних сферах, а також докладно визначає, як саме захищається право на українську мову в кожній публічній сфері, як громадянин може оскаржити порушення цього права і які санкції чекають на порушників.
Законом передбачаються такі положення:
Для набуття громадянства України потрібно буде засвідчити певний рівень володіння українською мовою. Особи, які мають визначні заслуги перед Україною або набуття якими громадянства становить державний інтерес для України, можуть опанувати мову впродовж року після набуття громадянства.
Діти зможуть здобувати освіту в дитсадках та початковій школі й мовами меншин, проте винятково з ініціативи батьків, а не держави, школи чи окремого вчителя. Вивчати рідну мову представники меншин зможуть і в старших класах, і навіть в університетах.
Заклади освіти можуть викладати частину предметів англійською чи іншими мовами ЄС відповідно до освітньої програми.
Важливе нововведення: викладання іноземної мови в закладах освіти і на курсах з вивчення іноземних мов здійснюється відповідною іноземною або державною мовою. Наприклад, англійську мають викладати або англійською, або українською, але ніяк не російською. Проте саму російську мову, звісно, можна вільно вивчати так само, як і будь-яку іншу.
Більш детально про те, що закон регулює та як це працюватиме, можна ознайомитись за посиланням.
Проте існує ряд поширених міфів, пов’язаних із законом. Пропонуємо ознайомитись зі спростуваннями помилкових тверджень.
Насправді, закон узагалі не регулює питання, як кому розмовляти. Він не поширюється на тему приватного спілкування та релігійних обрядів. Але, звичайно, люди, які надають публічні послуги громадянам, повинні будуть знати українську мову та використовувати її в роботі.
Ніяких мовних патрулів, мовних інспекторів, мовної поліції тощо законом не передбачено.
Закон не передбачає ніякої кримінальної відповідальності.
Інші мови мало згадуються в законі лише тому, що предметом його регулювання є саме захист державної мови. Мовні права меншин захищає закон «Про національні меншини» та низка ратифікованих Україною міжнародних угод. Крім того, закон про мову передбачає, що уряд упродовж півроку внесе законопроект, що додатково захистить мови національних меншин та корінних народів. Закон про державну мову не спрямований проти інших мов чи їх носіїв.