На війну з ковідом вийшла медична молодь «миколаївської Могилянки»


У розпал коронавірусної інфекції в світі всі потребують допомоги від лікарів. Тому, щоб стати в пригоді під час боротьби з вірусом, студенти-медики Чорноморського національного університету імені Петра Могили вирішили проходити виробничу практику на базі лікарень міста та допомагати хворим на Covid-19.

Максим Юрійович Зак, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри терапевтичних та хірургічних дисциплін розповідає:

“За стандартом підготовки лікарів після закінчення третього курсу студент отримує кваліфікацію медичної сестри та має право працювати в лікувальних закладах. Крім того, професія лікаря вимагає від людини таких якостей, як наполегливість, послідовність, стресостійкість, та, обов’язково, любов до своєї справи. Сьогодні у розвинутих країнах забезпечення медичними кадрами відносять до одних з показників національної безпеки.”

фото 1.jpg

Зак Максим Юрійович,доктор медичних наук,завідувач кафедри медичного інституту ЧНУ ім.Петра Могили

Саме тому, у розпал пандемії близько 50 студентів старших курсів медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили відгукнулись та пішли працювати середнім медичним персоналом у швидко створенні «ковідні» обласні та міські відділення.

Для студентів це був новий корисний досвід. Це була «робота в полі», яка  принесла практичні навички й залишила враження, якими вони поділились.

 

Ви пішли працювати середнім медичним персоналом у швидко створенні «ковідні» обласні та міські відділення. Що відчували тоді? Чи не було страху захворіти? Яка мотивація чи, можливо, які емоції керували вами у прийнятті рішення?

Дізнавшись, що будемо працювати у «ковідному» відділенні, звичайно, було страшно. Щоденна інформація та сумна статистика змушували вагатись. Але, коли стихли емоції, з холодним розумом я прийняла рішення працювати. Спостерігаючи за сотнями вдячних пацієнтів, які виписувались, згадую початок робочих буднів лише з приємними емоціями. Адже до когось додому повернулись мама, тато, брат, бабуся.

Кучеренко Анна, студентка 5 курсу медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили,
працює у КНП «Міська лікарня №1 Миколаївської міської Ради» у відділенні кардіоревматології,
яке перепрофільовано під «ковідне» відділення

фото 2 .jpeg

Кучеренко Анна,студентка 5 курсу медичного інституту ЧНУ ім.Петра Могили

 

Сам я працюю в КНП «МОЦЛІХ» МОР. Коли йшов працювати «на ковід», не відчував нічого такого, страху не будо, була тільки цікавість. Мотивація була загалом попрацювати в умовах пандемії і перейняти новий досвід.

Лозинський Андрій, студент 5 курсу медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили,
працює у КНП «Миколаївський обласний центр лікування інфекційних хвороб»
Миколаївської обласної ради

фото 3.jpeg

Лозінський Андрій,студент 5 курсу медичного інституту ЧНУ ім. Петра Могили

 

Я перехворів у легкій формі, страху захворіти не було. Пішов працювати, тому що можливо набратися гарного клінічного досвіду та й гідна зарплатня. Емоції в мене були звичайні. Робота як робота ‒ до цього я вже працював у стаціонарах.

Полевий Олександр – студент 5 курсу медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили,
працює у КНП «Миколаївський обласний центр лікування інфекційних хвороб»
Миколаївської обласної ради

фото 4.JPG

Полевий Олександр, студент 5 курсу медичного інституту ЧНУ ім.Петра Могили

Якого досвіду набули, працюючи фактично на своєрідній «передовій» у медичному закладі?

Робота на «передовій» дозволяє бачити різноманітні клінічні випадки, часом навіть тяжкі клінічні стани і техніку надання екстреної медичної допомоги. Спілкування з пацієнтами, збір анамнезу життя та хвороби розвивають клінічне мислення, дають змогу ширше мислити про патогенез тої чи іншої хвороби. Загалом, я не шкодую про набутий досвід роботи і щаслива, що обрала професію, яка дає хворим шанс на життя.

Кучеренко Анна, студентка 5 курсу медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили, працює у КНП «Міська лікарня №1 Миколаївської міської Ради» у відділенні кардіоревматології, яке перепрофільовано під «ковідне» відділення

 

З приводу досвіду можу сказати, що став більш стресостійким. Відчув, що це таке ‒ працювати в протичумному костюмі і респіраторі понад 6 годин в червоній зоні. Зрозумів що COVID-19 не має кордонів і ніхто від нього не захищений.

Лозинський Андрій, студент 5 курсу медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили, працює у КНП «Миколаївський обласний центр лікування інфекційних хвороб» Миколаївської обласної ради

 

Робота з різними фармацевтичними препаратами, правила ведення інфекційних хворих, можливість огляду хворих, якщо був вільний час – аускультація, пальпація та ін.

Полевий Олександр – студент 5 курсу медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили, працює у КНП «Миколаївський обласний центр лікування інфекційних хвороб» Миколаївської обласної ради

 

Своє власне бачення та думки з приводу практичного досвіду в «ковідних» відділах має Олександр Іванович Недєлєв, який був керівником практики студентів-медиків.

фото 5.jpg

Недєлєв Олександр Іванович,лікар-хірург, керівник практики

Це була пропозиція лікарень чи ініціатива керівництва медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили ‒ щоб студенти-медики пішли працювати у швидко створені «ковідні» відділення у лікарнях?

Ініціатива спочатку прозвучала від наших студентів-медиків. Керівництво нашого медичного інституту ЧНУ імені Петра Могили швидко її підтримало і посприяло тому, щоб вони змогли вчасно підтримати роботу швидко створених відділень для боротьби з коронавірусною інфекцією, викликаної вірусом SARS-CoV-2.

Якого досвіду набули студенти, які пройшли свою практику у «ковідних» відділеннях?

Досвід, який змогли отримати наші студенти, важливий і значний для їхньої подальшої професійної діяльності. Вони мали можливість не тільки теоретично, а безпосередньо практично влитися і в проект формування (розгортання) відділень та госпіталів в умовах справжньої інфекційної пандемії, і конкретно, на практиці, заглибитись в процес діагностики, лікування і догляду за пацієнтами з потенційно важкою гострою респіраторною інфекцією.

 

Ви, як керівник практики, супроводжували студентів? Чи давали якісь практичні настанови, чи якось корегували їхню роботу у відділеннях?

У нас зі студентами була дуже злагоджена робота. Дякую їм, дякую керівникам лікарень та відділень, дякую керівництву нашого інституту. Завдяки дружній і злагодженій роботі сформувалася відмінна команда, яка була завжди на зв’язку. Ми намагалися підтримувати і студентів, і один одного. Практика «на передовій» дає можливість виробити у студента навички для швидкого реагування, швидкого акумулювання своїх знань і безпосереднього їхнього застосування. Знання і досвід, отримані в таких реаліях, залишаться з ними на все життя і я впевнений, що поставлять їх на сходинку вище.

Чи пишаєтесь Ви своєрідною мужністю своїх студентів?

Ми працювали пліч-о-пліч у рівних умовах. Нашими студентами – можна навіть сказати колегами – пишаюсь не тільки я як керівник практики, ними повинні пишатися і наш інститут, і наше місто, і наша країна.

 

Безперечно студентів найкраще знають ті, хто з ними працює кожен день, тому з приводу настрою студентів, їхнього бажання навчатись та примножувати свої практичні навички думками поділилась Наталя Леонідівна Сарафанюк, старший викладач кафедри медичної біології та фізики, мікробіології, гістології, фізіології та патофізіології.

фото 6 .jpg

Сарафанюк Наталя Леонідівна, старший викладач медичного інституту ЧНУ ім.Петра Могили

 

Як студенти сприймають тему Covid-19? Які їхні думки з цього приводу?

На парах ми обговорюємо цю тему, якщо вона стосується патофізіології (ред. ‒ патофізіологія вивчає загальні закономірності виникнення, розвитку та завершення хвороби, тобто фізіологію хворого організму) під час ковіду, патофізіологічні механізми розвитку «ковідних» симптомів. Студентам, як майбутнім лікарям, все це цікаво. І тому приходять в лікарні вже після 3 курсу і починають працювати, практикуватись. Лозинський Андрій, мій студент, працював в дорослому інфекційному відділенні, яке знаходиться на вулиці Космонавтів, на самому початку «ковідної» інфекції в місті й надавав медичну допомогу. Він сам теж перехворів на Covid-19. Не кожна людина може піти в епіцентр хвороби, тому для мене наші студенти – це герої нашого часу. Я дуже вдячна їм, що вони надавали медичну допомогу і стали на боротьбу з пандемією.

Тобто можна стверджувати, що студенти мають бажання працювати?

Так, у них є жага допомогти, присутній максималізм, ентузіазм, бажання. Це дуже добре, тому що професія лікаря – це бажання допомагати. Багато хто вважає, що лікарем бути дуже легко. Але насправді це важка робота, яка починається з довготривалого навчання. І не можна сказати, що воно колись закінчується. Це безперервний процес, який триває протягом усього періоду лікарської практики. І у студентів бажання допомогти яскраво виражене. Вони хочуть і прагнуть це робити, тому йдуть на практику, щоб побачити все на власні очі.

Які Ваші думки з приводу того, що студенти були на практиці в «ковідних» відділеннях?

Спочатку це більше страшно, ніж складно. Але очі бояться, а руки роблять. Коли страх проходить, то з’являється досвід. У будь-якому випадку біля кожного студента є лікар, який буде йому все розповідати та консультувати. Студенти отримують не лише знання в медицині, але й вчаться спілкуватись з пацієнтом. Робота лікаря – це робота в екстрених ситуаціях, до яких завжди треба бути готовим. А практика виховує цей досвід, щоб поводитися правильно в екстрених випадках, коли хтось потребує допомоги.

Як Ви, викладач, можете оцінити студентів-медиків, їхню готовність допомагати та бути корисними суспільству?

Коли студент знає, що десь складно навчатись, але йде туди, то можна сказати, що в нього є жага до навчання. Медицина взагалі одна з найскладніших спеціальностей. Це не просто шість років навчання. Це процес, який триває все життя і не закінчується. А в наших студентів бажання допомогти не зникне, бо вони до цього прагнуть. Головне, щоб вони не опускали руки і завжди рухались далі.

 

Пишаємося нашими студентами-медиками, адже вони не лише проходять кропітке навчання у стінах медичного інституту ЧНУ, а вже й під час студентських років допомагають одужувати жителям Миколаєва!